Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma inactiva

Firma mea este din noiembrie 2011 declarata inactiva de ANAF. Pot sa cumpar niste produse de la o alta firma cu factura? Eu primesc, nu emit factura. Este legal?
Pe scurt : nu este legal, dar puteti. Tinand cont de caracterul deosebit al legilor din Romania care prevad obligatii imperative fara sanctiuni - puteti achizitiona produse de la o alta firma (evident , cu factura, caci daca n-ar fi cu factura "nu s-ar povesti") , desi legea - in mod indirect - va interzice. Dar nu uitati un lucru : nu puteti deduce TVA-ul.
Daca acesta a fost obiectul intrebarii dv. imi pare rau sa va dezamagesc.
V-as sugera - in loc sa va ganditi cum puteti sa "ciupiti" un pic de tva pe seama statului (fara succes in acest caz) - sa va ganditi de unde sa faceti rost de banii necesari pentru a plati amenda ca sa va inregistrati declaratiile nedepuse si sa va reactivati firma.