Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denumirea juridica a declaratiei in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denumirea juridica a declaratiei in instanta

Iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca presupune ca in cazul in care aceasta se face cu acordul tuturor partilor sa se citeasca in fatza judecatorului un act prin care fiecare parte sa-si exprime acordul cu privire la conditiile de iesire din aceasta indiviziune.Cum se numeste acel act daca are o denumire anume in termeni juridici ? Va multumesc
Tranzactie, dar nu se citeste in fata instantei.
Se citeste inainte de a intra in instanta si se semneaza in fata instantei.

avocat Claudiu Lascoschi
Tranzactie se numeste acest act.
Partile se pot infatisa oricand in cursul judecatii, chiar fara sa fi fost citate, pentru a cere sa se dea hotarare care sa consfinteasca invoiala lor (art.271 alin.1 C.proc.civ.)
Va multumesc.Acest act se poate semna si de catre o persoana imputernicita,banuiesc.
De avocat sau de un neavocat cu procura autentica speciala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat