Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare autoturism

buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei pers.fizice la o valoare de 10000lei, autoturismul este avariat si nu este amortizat integral.dif de val ramasa neamortizata este deductibila fiscal?sau ce m-a sfatuiti cum sa fac sa fie bine?
multumesc anticipat .astept raspuns
anaf - asistenta contribuabili

Intrebare

Vreau sa vand o masina care nu este amortizata integral, cu pretul de 4.000 de lei (exculsiv TVA). Valoarea de intrare este de 16.800 lei, amortizarea inregistrata este de 4.900 lei. Stiu ca diferenta intre cheltuiala ce acopera la scoaterea din evidenta a mijlocului fix si venitul obtinut la vanzare acestuia este nedeductibila la calculul impozitului pe profit, dar ce se intampla cu TVA aferenta acestei diferente? Va rog sa-mi indicati inregistrarile in contabilitate cu mentiunea cheltuieli deductibile si nedeductibile, iar daca pentru diferenta nedeductibila ramasa dupa vanzare trebuie sa inregistreze TVA colectat. Sa-mi indicati si legea unde se precizeaza acest lucru.

Raspuns

Din punct de vedere fiscal, potrivit Codului Fiscal art. 24 alineatul (15) “Castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea ori din scoaterea din functiune a mijloacelor fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, care reprezinta valoarea fiscala de intrare a mijloacelor fixe, diminuata cu amortizarea fiscala.”
Presupunem ca datele trimise de dvs sunt informatii fiscale, iar valoarea ramasa neamortizata va fi in suma de 11.900 lei, iar pretul de vanzare este 4.900 lei.
Se pune problema daca diferenta este cost deductibil sau nu.
De-a lungul timpului au existat in legislatie diverse limitari privind vanzarea de mijloace fixe, insa la acest moment nu exista restrictii fiscale privind vanzarea de active imobilizate. Datorita faptului ca incepand cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe prin unitati specializate, apreciem ca cheltuielile cu valoarea ramasa neamortizata sunt deductibile la calculul profitului impozabil.
Daca presupunem ca datele fiscale comunicate de dvs. coincid cu valorile contabile, inregistrarile contabile vor fi:
461 = % 4.760
7583 4.000 (venit impozabil)
% = 2133 16.800
6583 11.900 (cost deductibil)
In ceea de priveste colectarea TVA pentru diferenta de 11.900 lei in sensul ajustarii taxei dedusa initial la achizitia bunului, mentionam ca ajustarea TVA se face in conditiile mentionate la art. 149 Cod Fiscal, care nu mentioneaza si vanzarea la pret mai mic decat valoarea ramasa neamortizata.

[ link extern ]