avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore de noapte

Buna ziua !
Sunt nelamurita in ceea ce priveste calculul orelor de noapte ; am auzit ca dupa ultimele modificari n-ar mai fi acelasi mod ce calcul, ci se acorda un spor la salariu la un nr. minim de 3 ore lucrate noaptea ..... ceva ce n are nici o logica .....
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:33, 10 Ianuarie 2012
Nu s-a schimbat nimic.
Pentru a beneficia de sporul de noapte trebuie sa lucrati cel putin 3 ore din programul de noapte stabilit intre orele 22 - 6 su cel putin 30% din timpul lunar.
Art. 125
(1) Munca prestata intre orele 22,00 - 6,00 este considerata munca de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
Multumesc pt. raspuns . Daca se poate sa-mi precizati cum anume se calculeaza !
Se adauga un spor 25% din salariul de baza (daca in CCM sau ROI nu aveti scris un procent mai mare). Spre exemplu, daca:
- salariul de baza este 700 Lei/luna;
- luna are in medie 169,333 ore/luna,
- salariul tarifar orar este 700 lei/luna : 169,333 ore/luna = 4,13 lei/ora.
Atunci pentru un numar de 1 ore lucrate de noapte obtinem:
(1 ore x 4,13 lei/ora) + (1 ore x 4,13 lei/ora) x 25% = 5,16 lei
Art.126 C.mun. , salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;

b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, un astfel de salariat poate benefica de un program redus sau de un spor la salariu in cazul in care nu are un astfel de program de munca ....
Nu este mai simplu:
(1x4,13)+25%=5,16 :(

Alte discuții în legătură

Sporul de noapte dejescuadina71 dejescuadina71 Buna seara lucrez ca agent de securitate in sistem de paza si as dori sa stiu ,sporul de noapte se plateste la salariul actual pe care il am de 975 lei sau la ... (vezi toată discuția)
Plata orelor de noapte Anne Georgelin Anne Georgelin Buna ziua, Cum ar trebui platite, conform legii, orele unei ture de la 19h-7h ? 8 ore cu un spor de 25% (22h-6h) sau 12 ore platite toate cu un spor de 25% ... (vezi toată discuția)
Plata sporului de noapte emanuelvelcu emanuelvelcu am un salariu de baza de 1071 ron si am executat 240 ore lucratoare din care 80 de ore de noapte. cum se plateste sporul de noapte pentru cele 80 de ore de ... (vezi toată discuția)