Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor de noapte

Buna ziua,

Cum ar trebui platite, conform legii, orele unei ture de la 19h-7h ? 8 ore cu un spor de 25% (22h-6h) sau 12 ore platite toate cu un spor de 25% ?

Mersi de raspuns,

Anne
Sporul de noapte nu este obligatoriu si in caz de acordare trebuie sa fie indeplinite anumite conditii de salariatul respectiv.

Potrivit Codului Muncii, art.126:
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, legiuitorul lasa la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariui si mentinerea programului normal de lucru dar cu adaugarea unui spor la salariu de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

art.125 C.mun.
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Prin urmare, un angajator este obligat sa plateasca doar orele din intervalul 22h-6h cu un spor de 25% (deoarece aceasta este optiunea aleasa de angajator), dar nu si cele din intervalul 19h-22h si 6h-7h, corect ?

Mersi inca odata,

Anne
Este corect ...doar orele prestate in intervalul orar 22-06 sunt ore de noapte si la care se plateste sporul de 25%.