avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore de noapte

Buna ziua !
Sunt nelamurita in ceea ce priveste calculul orelor de noapte ; am auzit ca dupa ultimele modificari n-ar mai fi acelasi mod ce calcul, ci se acorda un spor la salariu la un nr. minim de 3 ore lucrate noaptea ..... ceva ce n are nici o logica .....
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:33, 10 Ianuarie 2012
pneagu a scris:

Nu este mai simplu:
(1x4,13)+25%=5,16 :(




Rezultatul nu este 5,16 .... :-/
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Multumesc pt. raspuns . Daca se poate sa-mi precizati cum anume se calculeaza !



Daca optati pt. varianta acordarii de spor,atunci cf. legii,o ora de noapte se plateste cu un tarif orar de 125%,in loc de 100%.
Ex.pt. un salariu 700lei,o ora se plateste normal,adica 100% cu 4,13lei(700:169,333)
-tarif ora de noapte=4,13x125%=5,16lei/ora
Acest tarif il multiplicati mai apoi cu nr. de ore lucrate in timpul noptii de catre angajat si va rezulta calculul orelor prestate pe timp de noapte .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de noapte dejescuadina71 dejescuadina71 Buna seara lucrez ca agent de securitate in sistem de paza si as dori sa stiu ,sporul de noapte se plateste la salariul actual pe care il am de 975 lei sau la ... (vezi toată discuția)
Plata orelor de noapte Anne Georgelin Anne Georgelin Buna ziua, Cum ar trebui platite, conform legii, orele unei ture de la 19h-7h ? 8 ore cu un spor de 25% (22h-6h) sau 12 ore platite toate cu un spor de 25% ... (vezi toată discuția)
Plata sporului de noapte emanuelvelcu emanuelvelcu am un salariu de baza de 1071 ron si am executat 240 ore lucratoare din care 80 de ore de noapte. cum se plateste sporul de noapte pentru cele 80 de ore de ... (vezi toată discuția)