Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore de noapte

Buna ziua !
Sunt nelamurita in ceea ce priveste calculul orelor de noapte ; am auzit ca dupa ultimele modificari n-ar mai fi acelasi mod ce calcul, ci se acorda un spor la salariu la un nr. minim de 3 ore lucrate noaptea ..... ceva ce n are nici o logica .....
pneagu a scris:

Nu este mai simplu:
(1x4,13)+25%=5,16 :(

Rezultatul nu este 5,16 .... :-/
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Multumesc pt. raspuns . Daca se poate sa-mi precizati cum anume se calculeaza !

Daca optati pt. varianta acordarii de spor,atunci cf. legii,o ora de noapte se plateste cu un tarif orar de 125%,in loc de 100%.
Ex.pt. un salariu 700lei,o ora se plateste normal,adica 100% cu 4,13lei(700:169,333)
-tarif ora de noapte=4,13x125%=5,16lei/ora
Acest tarif il multiplicati mai apoi cu nr. de ore lucrate in timpul noptii de catre angajat si va rezulta calculul orelor prestate pe timp de noapte .