Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nerespectarea semnului STOP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nerespectarea semnului STOP

data de 06.01.2012 un conducator auto ce nu a respectat semnul STOP a intrat frontal in autovehiculul condus de catre mine regulamentar.In urma coliziunii am fost la urgente, mi s-a facut un tomograf din care a reiesit "fractura de os parietal superior dreapta",nu am ramas internata,am semnat un formular prin care daca am acele simptome sa revin de urgenta,iar daca nu peste 3 zile sa ma duc la medicul de familie sa-mi dea trimitere la specialisti sa fiu reexaminata
in continuare nu ma simt bine ma doare capul,sunt buimaca si am usoare ameteli,am fost la neurolog ma reexaminat si mi-a spus ca mi s-au "dereglat circuitele" si ca dureaza ceva timp sa ma refac,dar ca nu ar fi vorba de vreo fractura si ca depinde de cel care interpreteaza un tomograf
mi-a dat medicatie pt 1 luna si sa fac un Rmn care este destul de scump pt bugetul meu tinand cont ca sunt somera
Intrebarea mea ar fi nu cel vinovat ar trebui sa-mi plateasca Rmn-ul si medicamentele?care ar fi calea legala pt ca acesta sa suporte cheltuielile
Buna ziua
Va trebui sa obtineti de la IML un certificat medico-legal si apoi sa depuneti o plangere penala pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa. In cazul in care persoana care a provocat accidentul este de acord sa plateasca, in avans, cheltuielile cu tratamentul si medicamentele este ok.
In caz contrar va trebui sa va constituiti parte civila, in procesul penal si sa faceti dovada tuturor cheltuielilor facute.
Pastrati toate bonurile fiscale si chitantele primite.
avluci a scris:

Buna ziua
Va trebui sa obtineti de la IML un certificat medico-legal si apoi sa depuneti o plangere penala pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa. In cazul in care persoana care a provocat accidentul este de acord sa plateasca, in avans, cheltuielile cu tratamentul si medicamentele este ok.
In caz contrar va trebui sa va constituiti parte civila, in procesul penal si sa faceti dovada tuturor cheltuielilor facute.
Pastrati toate bonurile fiscale si chitantele primite.

Multumesc mult pt raspunsul si timpul acordat,la urgente la tomograf a reiesit ca am acea fractura cei din urgente mi-au spus ca dupa 3 zile sa ma duc la specialist la o reexaminare,am fost iar specialistul mi-a spus ca totusi nu ar fi vorba de fractura mi-a dat medicamente si sa fac un Rmn care momentan nu il pot face ca nu-mi permit acea suma
certificatul il scot cu scrisoarea de la urgente sau cu ce mi-a dat neurologul la reexaminare unde imi scrie ce medicamete sa i-au si sa fac Rmn?!
ma gandesc ca si daca il dau in judecata sa nu cumva sa mi se spuna domnle aia din urgente au crezut ca e fractura dar sa dovedit ca medicul la care ai fost pt reexaminare spune k e vorba de interpretarea tomografului unii vad fractura altii nu

Toate cheltuielile le va achita polita RCA a vinovatului iar dv aveti obligatia sa pastrati toate facturile si bonurile pt medicamente, analize si examinari. Medicul legist va poate ajuta cu emiterea certificatului legal. Bine ar fi daca ati putea contacta si angaja un avocat care va putea sa va ajute in proces, sa va reprezinte si in acelas timp sa scoata de la asiguratorul RCA al vinovatului toate despagubirile posibile si cat mai aproape de realitate.
Adrian.Tudor a scris:

Toate cheltuielile le va achita polita RCA a vinovatului iar dv aveti obligatia sa pastrati toate facturile si bonurile pt medicamente, analize si examinari. Medicul legist va poate ajuta cu emiterea certificatului legal. Bine ar fi daca ati putea contacta si angaja un avocat care va putea sa va ajute in proces, sa va reprezinte si in acelas timp sa scoata de la asiguratorul RCA al vinovatului toate despagubirile posibile si cat mai aproape de realitate.

in seara respectiva stiu ca i s-a facut dosar penal,joi ma duc sa-mi ridic certificatul medico-legal,insa ceea ce vreau eu sa stiu as putea recupera banii cheltuiti pe investigatii si medicamente daca la cateva zile de la accident un alt medic mi-a spus ca totusi nu e asa de grav cum sa crezut la urgente?
la urgente mi sa spus ca e fractura d e os parietal iar la 3 zile cand am fost reexaminata de catre un alt medic a spus ca nu ar fi vorba de fractura si ca mi s-au dereglat circuitele si sa mergem pe tratament medicamentos si sa mai facem unele investigatii
as putea recupera banii cheltuiti daca la final rezulta ca totusi sunt bine si nu am fractura?

momentan i-au tratament si trebuie sa fac un Rmn cum mi-a recomandat specialistul

va multumesc
my23, utilizator
my23 a scris:

avluci a scris:

Buna ziua
Va trebui sa obtineti de la IML un certificat medico-legal si apoi sa depuneti o plangere penala pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa. In cazul in care persoana care a provocat accidentul este de acord sa plateasca, in avans, cheltuielile cu tratamentul si medicamentele este ok.
In caz contrar va trebui sa va constituiti parte civila, in procesul penal si sa faceti dovada tuturor cheltuielilor facute.
Pastrati toate bonurile fiscale si chitantele primite.

Multumesc mult pt raspunsul si timpul acordat,la urgente la tomograf a reiesit ca am acea fractura cei din urgente mi-au spus ca dupa 3 zile sa ma duc la specialist la o reexaminare,am fost iar specialistul mi-a spus ca totusi nu ar fi vorba de fractura mi-a dat medicamente si sa fac un Rmn care momentan nu il pot face ca nu-mi permit acea suma
certificatul il scot cu scrisoarea de la urgente sau cu ce mi-a dat neurologul la reexaminare unde imi scrie ce medicamete sa i-au si sa fac Rmn?!
ma gandesc ca si daca il dau in judecata sa nu cumva sa mi se spuna domnle aia din urgente au crezut ca e fractura dar sa dovedit ca medicul la care ai fost pt reexaminare spune k e vorba de interpretarea tomografului unii vad fractura altii nu

astazi am fost la IML nu mi-a dat certificat ca dumelaui considera ca si medicul specialist ca cei din urgente au gresit la punerea diagnosticului si ca nu e fractura,dar sa fac Rmn si apoi sa revin la dumnealui
am fost si la politie am depus declaratie si plangere penala,in caz ca si la rmn iese ca sunt bine are rost sa mai inaintez,mi se da castig de cauza sau mai bine ma astampar s anu mai cheltui bani

mentioez ca am dureri de cap si i-au tratament