Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... investigatiile medicale facute de upu se platesc?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

investigatiile medicale facute de upu se platesc?

Mi s-au facut niste investigatii la upu in urma carora nu s-a gasit nici o leziune ( ii multumesc ingerului pazitor) si celor de la upu!
1. In cazul depunerii unei plangeri penale impotriva faptuitorului care are bani sa-i
cumpere pe toti, pot fi pus ca sa platesc contravaloarea investigatiilor pe motiv ca
le-am cerut cu rea-credinta cum mi s-a sugerat: "pacientul...insista pt. consult..." ?
2. Care sant investigatiile permise de casa de asigurari in scopul descoperirii
modificarilor produse in organismul unei asigurat, victima a unui accident rutier?
3. Cate trimiteri are voie medicul de familie sa-mi dea intr-o luna?
4. Daca investigatiile nu s-au facut cu buna vointa ci in sila, am dreptul sa cer altele?
5. Trebuie sa curga mult sange, sa am fracturi nu-i destul ca am fost izbit de asfalt
la peste 4 metri ca sa mi se faca de catre medicul de la upu investigatii fara sa le cer?
Va multumesc!
1-Nu
2-Procedura de investigatie la locul evenimentului a victimelor de accident rutier este prevazuta in normele speciale
Investigatiile medicale la locul accidentului sunt succinte si constau in evaluari ale starii generale ale victimelor=constient/inconstient,constatarea si consemnarea existentei afectiunilor la nivel cerebral=accident cerebral,cardiac=infarct miocardic,respirator,afectarea sistemului osos,articular=fracturi,luxatii,entorse
Avand in vedere ca intre vehiculele care se deplaseaza la urgentele upu exista diferente de generatie si in special de dotare cu tehnica medicala,avand in vedere ca investigarea starii victimelor la locul evenimentului rutier trebuie realizata rapid ,investigatiile complete se realizeaza daca este necesar la unitatea medicala
3-La ce fel de trimiteri faceti referire?
In cazul unui eveniment rutier cu victima,aceasta detine un protocol medical,un raport preliminar realizat de catre echipajul upu,care se coroboreaza cu fisa medicala de internare si investigatii la unitatea medicala
este diferenta semnificativa intre situatiile de urgenta generate de accidentele rutere cu victima cand se solicita implicarea upu si situatiile care se pot adresa medicului de familie
4-Cum probati dv ca analizele sau facut " in sila" ?
Si medicii,si unitatile medicale beneficiaza de o baza materiala subprecara...situatie care nu se justifica a mai fi detaliata
In unitatea medicala medicul este acela care analizeaza starea victimei,apreciaza investigatiile si analizele necesare pentru constatarea si consemnarea afectiunilor si sechelelor evenimentului rutier
Medicii care intervin pe echipajele upu detin o experienta si o pregatire profesionala speciala pentru constatare in conditii de urgenta a starii de sanatate a victimei,de profilul unitatii medicale unde aceasta urmeaza sa fie transportata pentru investigatii si eventual tratament
Sunt cazuri in care victima prezinta sechele vizibile este sau nu in stare de alcolemie,este constienta/inconstienta,prezinta afectiuni la nivelul capului si este directionata catre unitate medicala de profil neurologic,sau prezinta maini,picioare fracturate si este trimisa la ortopedie
5-Medicul de la echipajul upu,este medic cu specialitatea urgente nu are calificarea medicului neurolog,cardiac,renal,ortoped,etc
Medicul upu apreciaza starea de sanatate a victimei la locul evenimentului si in protocolul medical incheiat precizeaza eventualele investigatii necesare
Majoritatea masinilor upu nu sunt dotate cu baza medicala de investigatii tomograf,ecograf care pot realiza investigatii de specialitate,care pot fi corect citite numai de catre medicii specialisti
Trebuie sa cunoasteti ca echipajele upu prin protocolul de interventie sunt serviciu de urgenta,nu au competenta ,nu detin baza medicala si specialitatea sa realizeze la locul accidentului investigatii de amploare
Este cunoscut ca orice investigatie implica analize complexe,de sange,lichid cefalorahidian,
computer tomograf,ecograf,RMN,etc,care se realizeaza in unitatea medicala dupa stabilizare victima
Toate investigatiile necesita medici specialisti pe profil neurologic,cardiac,renal,ortopedie,etc,
solicita si implica un timp faptic necesar si o aparatura cu care nu sunt echipate vehiculele upu nationale
Daca un echipaj upu ar realiza la locul accidentului intregul pachet de investigatii este evident ca acel echipaj nu mai poate raspunde la alte solicitari de urgenta=accidente rutiere,de munca,etc
3. Biletul de trimitere dat de medicul de familie catre upu (dat vineri dupa amiaza), plus alte
doua bilete de trimitere date catre alti doi medici specialisti ; mi s-a spus de catre m.f. ca nu poate da mai mult de trei bilete de trimitere pe luna desi, i-am explicat ca investigatiile au fost
facute si interpretate in dusmanie si formal, sa-l disculpe pe soferul descurcaret (cu bani).
4. Cand ceream medicului de la primiri urgente sa mi se faca si o radiografie si un ecograf, mi s-a reprosat din spate de catre o asistenta: "vrei cam multe mosule", la care i-am raspuns ca nu vreau decat sa-mi recapat starea de sanatate dinainte, nimic mai mult ; la ecograf dupa ce ca nu m-a intrebat medicul unde ma supara, m-a palpat pana la ombilc iar, in fisa medicala s-a scris ca s-a vazut si prostata desi, nu l-am auzit sa fi pronuntat-o in timpul palparii ( nu are cum sa se vada de la distanta, mai ales ca nu am fost pus ca sa consum lichide inainte), iar dupa ce am iesit de la ecograf, medicul s-a intors si a strigat pe hol: "trebuia sa cheme si vecinul de vizavi la ecograf, ii cu capul" - eu fiind si lovit si la cap din pacate; apoi la o.r.l.,
medicul m-a apasat cu spatula scurt si s-a pronuntat imediat ca : "nu prezinta lovituri in gat" plecand plictisit iar, asistenta acestuia a spus la o alta angajata de fata cu mine : "ii de... psihiatrie" la care i-am raspuns ca, daca sant voi merge singur acolo! si alte faze dure care
m-au facut sa inteleg perfect unde batea politistul de la circulatie cu povestile lui lasand toate cadrele din cabinetul upu cu gura cascata (in timpul in care trebuia sa spun unde ma doare): "in viata mea am vazut multe cazuri mortale, de adulti - Eahh! dar cand am vazut copii m-am impresionat!..." apoi, peste umar mi-a spus ca stiu ca imi instrumenteaza cazul nu stiu ce agent? repetand numele acestuia (pe care nici acum nu stiu cum il cheama, decat stiu ca m-a pus ca sa suflu lovit la cap, in mustiucul neigienic, luat de pe masa murdara de la politie si m-a facut sa vorbesc degeaba ca tot cum au vrut ei au scris declaratia in numele meu si m-au pus de le-am semnat-o dupa ce am fost naucit de tot astfel incat, nu am mai avut puterea sa
citesc inainte de a o semna), s.a....
Am inteles ca tot sistemul este inuman, lasand la parte lipsurile materiale bine cunoscute si politicienii o spun direct ca drepturile cetatenilor romani sant un lux, asistentele o.r.l. te trimit
la psihiatrie desi, te vad ca abia mai poti vorbi din cauza gatului incordat de socul cazaturii, doctorul te ia in ras ca nu vede lovituri in gat si virusi (?), i-am luat de pe mustiucul politistului si de pe holul plin de praf de la upu plus curentul de aer in care am fost tinut in dusmanie cca.20 ore, pentru 5 investigatii, toti te vor mort daca nu cotizezi peste tot si ai ajuns la mana lor de unul singur.
Tot respectul pentru majoritatea celor de la UPU care devin stresati de lipsuri materiale/ organizatorice si de insuficienta cadrelor (pt. triere si mici interventii se sta pana te imbolnavesti de nervi si pleci virusat - vii cu una, pleci cu mai multe).