Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA schimbarea perioadei fiscale la TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

schimbarea perioadei fiscale la TVA

In cazul in care in anul care s-a incheiat, perioada fiscala a fost LUNA, iar CIFRA DE AFACERI a fost mai mica de 100.000 EUR si nu s-au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul 2011, perioada fiscala in 2012 va fi TRIMESTRUL.

Pana in 31.01.2012 se depune Declaratia de mentiuni (010 sau 070) in care se declara CIFRA DE AFACERI obtinuta (recalculata) in 2011 si se bifeaza schimbarea perioadei fiscale de la LUNA la TRIMESTRU (Baza legala: art. 1561 Legea 571/2003 privind Codul fiscal, pct. 80 alin. (1) HG 44/2004 si art. 77 alin. (1) OG 92/2003 republicata privind Codul de procedura fiscala).

Intrebarea mea : daca intrunesc conditiile de mai sus,este OBLIGATORIE trecerea la TVA trimestrial sau pot ramane in continuare la TVA lunar,asa cum a fost in 2011 ? Eu doresc sa raman la lunar,dar avand in vedere si ce postez mai jos ,ar fi posibil ca la vectorul fiscal sa se faca trecerea de la lunar la trimestrial din oficiu ?

Pana in 25.01.2012 se depune Declaratia 094 in care se declara CIFRA DE AFACERI obtinuta (recalculata) in 2011 si se mentioneaza faptul ca nu s-au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul 2011 (art. 1561 alin (6) Codul fiscal, pct. 80 alin. (1) HG 44/2004 si OPANAF 7/2010).

trebuie sa depuneti decl. 010 pentru schimbarea perioadei fiscale de la luna la trimestru.
decl. 094 o depun numai persoanele care in anul 2011 au utilizat trimestrul ca si perioada fiscala.
Multumesc.