Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul Muncii

Intrebare?
Cu ce articol din codul munci inchid un contract de munca , daca salariatul urmeaza sa beneficieze de somaj.
Multumesc frumos
Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj, unui salariat trebuie sa ii inceteze CIM din motive neimputabile lui. Aceste articole sunt redate in Normele de aplcare a Legii 76/2002, art.5:

Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;