Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare

Buna ziua,

Am cateva intrebari daca se poate sa imi raspundeti.

1. Legat de plata salariilor la o SC cu mai multi angajati, este corect ca la o parte din angajati sa se faca plata salariilor pe card iar la ceilalti prin numerar?
-pentru angajatii carora se plateste salariul pe card este suficient extrasul de cont bancar pentru dovada platii sau trebuie sa semneze si statul de plata?
- celor carora se plateste salariul prin numerar este suficient semnarea statului de plata sau trebuie intocmita si dispozitie de plata?
- in cazul in care doar cei care primesc salariul prin numerar trebuie sa semneze statul de plata si nu si cei care primesc prin banca, este suficient ca statul de plata sa ramana semnat doar de angajatii care primesc salariul prin numerar?

Multumesc
Celor care li se plateste pe stat, cu numerar, semneaza statul si atat. Din registrul de casa va scadeti cu statul.
Nu e obligatorie plata prin card. Salariatul trebuie sa opteze pentru a nu fi obligat la plata anumitor comisioane in plus.
Legat de plata salariilor la o SC cu mai multi angajati, este corect ca la o parte din angajati sa se faca plata salariilor pe card iar la ceilalti prin numerar?
Da, ramane la latitudinea angajatorului.

-pentru angajatii carora se plateste salariul pe card este suficient extrasul de cont bancar pentru dovada platii sau trebuie sa semneze si statul de plata?
Da.

- celor carora se plateste salariul prin numerar este suficient semnarea statului de plata sau trebuie intocmita si dispozitie de plata?
Este suficienta semnarea Statului.

- in cazul in care doar cei care primesc salariul prin numerar trebuie sa semneze statul de plata si nu si cei care primesc prin banca, este suficient ca statul de plata sa ramana semnat doar de angajatii care primesc salariul prin numerar?
Da.

Insa, cel mai indicat este sa se faca fluturasi pentru fiecare angajat (unul se da angajatului, unul ramane semnat la angajator) in parte indiferent de cum se face plata salariului, si Dispozitie de plata pentru cei platiti cash. Iar Statul de plata sa ramana confidential.
dgnConsulting, Contabil
Daca am inteles bine pentru cei cu plata in numerar variantele ar fi:
- doar semnarea statului de plata ,
- sau semnarea fluturasului + dispozitie de plata? Ce ar trebui mentionat pe DP? Plata salar luna x sau avans salar luna x?

In situatia in care plata salariului nu se poate face catre toti angajatii in aceeasi zi, ma refer la cei cu plata in numerar, cum ar fi mai corect sa se procedeze cu registrul de casa?
Inregistrati plata partiala stat salariu numarul din luna...
Ce ar trebui mentionat pe DP? Plata salar luna x sau avans salar luna x?
In functie de situatie, daca este un avans atunci "avans luna x", daca este plata integrala "salariu luna x".

In situatia in care plata salariului nu se poate face catre toti angajatii in aceeasi zi, ma refer la cei cu plata in numerar, cum ar fi mai corect sa se procedeze cu registrul de casa?
Se trece in RC pe masura ce se plateste; RC trebuie sa fie completat la zi, pe cat posibil...