Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau bon fiscal+factura la plata cu cardul?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau bon fiscal+factura la plata cu cardul?

Va rog sa-mi spuneti daca pentru a inregistra in contabilitate o cheltuiala (consumabile pt. firma) achitata cu card pe contul firmei e suficient bonul fiscal ( la care se ataseaza bonul care certifica plata cu cardul) sau e nevoie si de factura?
intrebare:daca am achizitionat de ex produse de papetarie in val de 35 ron, mi-a dat bon fiscal stampilat, pot sa-l inregistrez ca si cheltuiala? Undetrebuie inscrisa denumireaa cumparatorului si CUI-ul si de catre cine?
Multumesc!
Intrebare: ati citit mesajul anterior?
Am citit dar nu stiu daca am inteles corect si voiam o confirmare :)
La litera d) scrie bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de pana la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este stampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente."
Si totusi cine trebuie sa scrie pe bon denumirea cumparatorului si CUI-ul? Si unde mai exact? pe verso?
cata80, utilizator
cata80 a scris:

Si totusi cine trebuie sa scrie pe bon denumirea cumparatorului si CUI-ul? Si unde mai exact? pe verso?

Ghici ghicitoarea mea!
Vanzatorul, cel care emite bonul fiscal , la cererea clientului ,daca nu are posibilitatea emiterii unei facturi stampileaza pe verso alaturi de denumirea firmei cumparatoare si CUI-ul acesteia, asa ca sa nu existe dubii...:)