Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

As avea cateva intrebari in legatura cu uzucapiunea extratabulara,avand in vedere ,,perioada de tranzitie,, de la Codul Civil din 1864 la Noul Codul Civil din 2009.
1.Posesia imobilului a inceput cu 12 ani in urma,proprietarii tabulari au decedat cu 20 de ani in urma, perioada in care Codul civil din 1864 a fost in vigoare.
Uzucapantul intentioneaza sa depuna actiunea in instanta in anul 2012.
Se aplica prevederile vechiului CCivil?
2.Conform Codului Civil din 1864 uzucapiunea este posibila daca imobilul in cauza a fost in posesia unei persoane timp de 10 ani ,iar proprietarii tabulari sunt decedati de 20 de ani?
3. Va rog sa-mi explicati expresia ,,just titlu,, care este prevazut o conditie esentiala pentru uzucapiune.
Justul titlu este un act translativ de proprietate. Trebuia sa specificati ce act de proprietate dtineti pentru a putea" aprecia " daca acesta constituie just titlu.Daca aveti chitanta de mana , aceasta nu este considerata just titlu de catre instante. Veti merge pe vechiul cod civil caci posesia dvs a inceput cand acesta era in vigoare . Aveti nevoie de 30 de ani pentru a uzucapa. Noile prevederi ale Codului civil privind uzucapiunea nu se pot aplica inca si nu se aplica, se asteapta intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila si modificarea cartilor funciare probabil.
Daca actiune este pornita in 2012, se aplica prvederile noului cod civil.
Art.944 - (1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi
dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul
uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a
încetat existenţa;
b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la
proprietate;
c) imobilul nu era înscris în nici o carte funciară.
(2) În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă
şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă
persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în
folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după
împlinirea termenului de uzucapiune.
Uzucapiunea tabulară Art.945 - (1) Drepturile celui care a fost înscris, fără cauză legitimă,
în cartea funciară, ca proprietar al unui imobil sau titular al unui alt drept
real, nu mai pot fi contestate când a posedat imobilul cu bună-credinţă,
timp de 5 ani după momentul înregistrării cererii de înscriere, dacă
posesia sa a fost neviciată.
(2) Este suficient ca buna-credinţă să existe în momentul înregistrării
cererii de înscriere şi în momentul intrării în posesie.

,,Just-titlu" inseamna ca posesiunea de lunga durata a fost in baza unui inscris legal sau unui acord intre proprietar si posesor fara constrangere sau alte vicii.