Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare - sentinta definitiva
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare - sentinta definitiva

Buna ziua ,
Am hotarare judecatoreasca definitiva pentru restituirea taxei auto pe care am platito in iulie 2009 . Pe data de 11 ianuarie 2012 am depuso la Administratia Finantelor pentru a mi se da bani inapoi . Credeti ca se poate sa nu-mi primesc banii conform hotararii judecatoresti datorita noii legi de taxa pe 2012 ?
Va multumesc !
Noua lege nu se aplica proceselor si hotararilor judecatoresti existente inainte de intrarea in vigoare a legii. Toate hotararile defintive trebuie executate si respectate, indiferent de modificarile legislative intervenite iar proceselor in curs de solutionare li se aplica legea de la momentul introducerii procesului. Cu siguranta trebuie sa primiti banii inapoi.
si daca acum stadiul procesului este la cererea adresata finantelor si astept raspuns?am depus cererea de restituire la finante in decembrie 2011