Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deduceri de pe factura combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deduceri de pe factura combustibil

Avem contract cu un furnizor de combustibili. Conform acestui contract, pentru alimentarile din timpul lunii se emit 2 facturi pe 15 si 30, dar pe langa combustibilul facturat, tot conform contractului, ni se factureaza Depozit pt buna executie plata. Daca cele 2 facturi sunt platite in termen, la sfarsitul lunii urmatoare se face o factura separata cu Bonus pt buna executie a platilor prin care ni se returneaza suma retinuta plus un procent foarte mic. Intrebarea este daca Depozitul este o cheltuiala deductibila si daca tva-ul este deductibil (la combustibil nu avem deductibilitate)? Multumesc.
Pentru garantia retinuta folositi contul 267.
Bonusul este un venit deci nu se pune problema deductibilitatii-contul 709 sau 767.
Multumesc, am retinut contul 267 pt depozit garantie. Bonusul cred ca se inregistreaza in 609, dar inca nu-mi este clar daca tva-ul de la depozitul de pe factura de combustibili se considera deductibil. :-/
Am postat din greseala contul 709.
In opinia mea tva-ul de care vorbiti este deductibil.
Bonusul il obtineti pentru plata la termen,eu raman la parerea ca este un venit financiar.