avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Document justificativ pentru Registrul Jurnal de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Document justificativ pentru Registrul Jurnal de Incasari si Plati - PayPal

Pentru PFA - Norma de venit, pot sa trec ca si document justificativ (pentru incasari) in Registrul Jurnal de Incasari si Plati un "extras de cont" PayPal?!
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2012
ipi, utilizator
Cel mai recent răspuns: ipi , utilizator 13:41, 13 Ianuarie 2012
Din cate stiu eu pana la 31.12.2011 nu sunteti obligat sa intocmiti Registrul daca sunteti la norma de venit.
incepand cu 01.01.2012 sunteti obligat sa completati doar rubrica de incasari din registruu-la norma de venit.
Da, din 01.01.2012 sunt obligat sa completez incasarile, dar nu cred ca trebuie sa completez doar coloana incasari?!
conform OUG 125/2011 care modifica codul fiscal:
[ link extern ] /

25. La articolul 49, alineatul (8) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

„(8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit au obligatia sa completeze numai partea din Registrul-jurnal de incasari si plati referitoare la incasari, potrivit reglementarilor contabile elaborate in acest scop.“
Da, despre incasari vorbesc si eu.
"numai partea din Registrul-jurnal de incasari si plati referitoare la incasari"-

Alte discuții în legătură

Pfa norma venit - registrul jurnal de incasari si plati ipi ipi Buna ziua, In legatura cu completarea Registrului Jurnal de Incasari si Plati pentru un PFA cu Norma de Venit, ce document justificativ trebuie trecut pentru ... (vezi toată discuția)
Venitul brut include tva? tmarius1 tmarius1 Buna ziua, Sunt PFA cu norma de venit si platitor de TVA. Am inteles ca OUG 125 prevede ca in cazul ca depasesc un venit anual brut de 100.000 euro, sunt ... (vezi toată discuția)
Registru de incasari si plati Maganu Geta Maganu Geta Cum se completeaza? Ce trebuie scris? Ce operatiuni trebuie trecute aici? Trebuie trecuta si factura si val. nirului sau doar val. facturii si ... (vezi toată discuția)