Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 45 zile concediu inainte de supendare contract pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

45 zile concediu inainte de supendare contract pentru crestere copil

Buna ziua, as dori sa stiu cum se platesc cele 120 de zile de concediu care se iau inaintea supendarii contractului de munca pentru crestere copil. Mentionez ca as vrea sa stiu daca e necesara semnarea statului de plata ceea ce mi se pare logic. Angajatorul a dat o suma oarecare de bani fara a da o justificare! Daca se poate si o modalitate de calcul. Multumesc1
suma ultimilor 6 salarii realizate inainte de luna cu medicalul, impartit la suma zilelor efectiv lucrate in aceste sase luni, din care va iese o medie pe zi care o inmultiti cu 85% apoi vedeti cat va iese pe o zi de medical.
Inmultiti cu zilele de medical si o sa aveti suma. Din aceste suma se retine doar contributia la pesii, dupa sal mediu pe economie *35% * 10.5%
Popa Adrian, Contabil