Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cai de atac
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cai de atac

buna
diferenta intre fond,recurs,apel
cum stiu fond-primul proces
recurs-atacarea hotararii
ce este apelul?
Judecata la instanta de fond=judecata la prima instanta.
Apelul si recursul sunt caile de atac.
Unele hotarari sunt atacabile mai intai cu apel si apoi cu recurs, iar altele numai cu recurs.
Judecata in fond priveste judecarea cererii initiale formulate de reclamant si a cererilor accesorii cu care a fost investita instanta.

In apel se judeca sentinta de la fond sub aspectul temeiniciei si legalitatii. Se poate mentine hotarare atacata sau se poate rejudeca la instanta de apel sau la instanta de fond, dar de un alt complet. Judecata in apel suspenda executarea hotararii de la fond, cu anumite exceptii prevazute de lege. Decizia din apel este definitiva si poate fi pusa in executare (silita).

Netemeinicie egal retinerea unei situati de fapt gresite sau argumente gresite, neintemeiate.
Nelegalitate egal judecarea cu temeiuri si reguli juridice nelegale.

In civil dupa recurs decizia este definitiva si irevocabila.
In penal nu exista hotarare irevocabila ci numai definitiva, dupa apel sau dupa recurs.

In recurs se judeca numai legalitatea hotararii atacate.

Atat in apel cat si in recurs nu se va agrava situatia partii care formuleaza calea de atac.

Indicii despre cazul asupra caruia meditati v-ar putea aduce explicatii concrete.
Viviana Serni, Avocat
am primit un an inchisoare cu suspendare sub supraveghere..am declarat recurs dar si parchetul a declarat recur...la ce pot sa astept?
Daca se admite recursul parchetului, puteti sa va asteptati la ceva mai rau: fie pedeapsa mai mare, fie cu executare.
Daca se admite recursul dvs.: nu stim ce ati cerut.
Poate sa le respinga pe amandoua si sa ramana aceeasi pedeapsa...
Daca Parchetul nu ar fi declarat si el recurs, s-ar fi judecat numai recursul dvs.
Solutia instantei de recurs ar fi fost fie in sensul mentinerii celei pronuntate la fond fie in sensul pronuntarii unei pedepse mai usoare pentru dvs.

In situatia data, insa, daca Parchetul va castiga vi se poate agrava situatia fata de solutia atacata.

In situatia in care sunteti va reomand sa va angajati un avocat specializat in drept penal.