avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... masina furata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

masina furata

in data de 05.11.2011 am achizionat un AUTO din Romania de la un cetatean roman care la randul lui a cumparat-o de la alt cetatean roman. masina este inamtriculata in SPANIA.
am fost pe data de 28 la RAR sa ii facem autenticitatea, acolo mi sa adus la cunostiinta ca masina este furata din SPANIA.
pe data de 02.12.2011 am ajuns la ora 8:30 dimineata la sediul CANDIANO POPESCU, m-am dus de bunavoie fara sa ma cheme cineva , acolo am dat o declaratie cu tot ce sa intamplat , un agent de acolo mi-a oprit toate actele masinii + actele de vanzare ale masinii.
acolo sa constatat prin date de la INTERPOL ca masina este furata din SPANIA in datade 28.08.2008.
mi sa da un proces verbal , prin care se specifica ca masina imi este data in folosinta pana la definitivarea cazului. neavand voie sa parasesc tara.
de la data de 02.12.2011 am revenit pana in data de azi 13.01.2012 de vre-o 5-6 ori la sediul CANDIANO POPESCU pentru a primi un raspuns in legatura cu masina. ( o mai vrea spaniolul , o pot pastra , nu o pot pastra ) de fiecare data primesc acelasi raspuns, te contactam noi cand primim raspuns de la autoritatile spaniole.
am auzit din mai multe surse ca masina se poate inmatricula in RO ( in momentul de fata avand numere de Spania ) doar cu acordul procurorului care ancheteaza cazul. ghicitoarea mare ? care procuror, dosarul sta plin de praf printre rafturile depozitului Candiano Popescu, cel care mi-a vandut masina nu a dat nici macar o declaratie ( el fiind tot roman ).
+ ca am pe telefon inregistrari de la cel care mi-a vandut masina, ca el a cumparat masina fara acte de vanzare-cumparare , si le-a facut el pe toate.
+ ca avea habar ca masina este furata si a vandut-o mai departe ,
revenint la inmatriculare. care sunt demersurile care pot grabi cat de cat situatie sa pot inmatricula masina pe RO cu acordul procurorului , eu fiind cumparator de buna credinta.
va multumesc , cu stima Valentin.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:11, 17 Ianuarie 2012
aici vorbim de fapte penale.
trebuie ori sa grabiti dosarul daca vreti sa stiti in ce ape va scaldati ori sa lasati timpul sa se scurga si sa va mai folositi de masina.
parerea mea e ca e foarte posibil ca dupa o vreme sa renuntati la masina si sa va constituiti parte civila sa va recuperati prejudiciul.

revin la intrebare initiala..
ce mijloace pot folosi ca sa grabesc putin lucrurile ?

Politia continunand sa sustina ca dosarul nu are un nume de procuror pt ca dosarul este tot la ei...

??
mergeti in audienta la comandantul politiei.
faceti memorii pe care le depuneti la politie in dosarul ce va intereseaza.
un pic de ajutor..cum gasesc sa formulez un memoriu ? sau c trebuie sa contina.
multumesc
cu stima, Valentin.
Tocmai audienta la primul procuror , in timpul careea sa depuneti un memoriu , despre care vi s-a scris mai sus , reprezinta una dintre modalitatile prin care puteti grabi lucrurile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politist lenes robertsega32 robertsega32 pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) ... (vezi toată discuția)
Masina furata belox13 belox13 buna ziua,am o masina furata in custodie ,cumparata de buna credinta si nu ma pot folosi de ea,a expirat itp ul si nu o face nimeni cum pot sa scap de ea ... (vezi toată discuția)
Plangere penala - unde o caut ana bera ana bera buna ziua,am avut o casa la tara si in martie anul trecut s-a produs un incendiu,care a distrus casa in totalitate.insa inaintea producerii incendiului s-au ... (vezi toată discuția)