Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... este legal (cursuri de igiena)
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

este legal (cursuri de igiena)

este legal ca normal nu mi se pare sa faci niste cursuri platite de igiena notiuni fundamentale de ex cum sa te speli pe maini cum sa speli rufele cum sa dezinfectezi obiecte s.a.m.d si toate astea sa expire in 2 ani?

X-(
Diplomele de absolvire nu au termen de valabilitate ,sunt imprescriptibile
As avea ceva de completat,,, orice practica trebuie improspatata;;; "trebuie facut reciclari", sa fii in "top cu noutatile"... Presupun ca practica absolvita nu mai corespunde noilor cerinte ale vremurilor.
Intreb... Ce parere aveti, despre schimbarea "legislatiei"peste noapte???:)
Manole Dumitru, utilizator
Certificatele de absolvite de la cursul de igiena expira in trei ani sau daca se modifica legea.
Va sfatuiesc sa aveti mare grija cu aceste cursuri deoarece Hotararea de Guvern nr. 857/2011, publicata in Monitorul Oficial nr. 621, din 1 septembrie 2011 reglementeaza sanctiunile aplicabile in cazul nerespectarii normelor de Igiena!!Lipsa unui certificat de instruire profesionala privind insusirea notiunilor fundamentale de igiena se pedepseste cu o amenda de la 500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice care angajeaza personal caruia ii lipseste aceasta atestare.
Daca sunteti interesat sa faceti acest curs si sunteti din Bucuresti intrati aici:[ link extern ]