Forum Discuţii juridice Executare silită datorii-prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

datorii-prescriptie

an cat timp se prescrie o datorie fata de o banca daca esti persoana fizica
Termenul de prescriptie este de 3 ani, daca creditorul nu ia nici o masura pentru recuperarea debitului
Pai si de exemplu ce masuri ar putea sa ia? in acesti 3 ani?
Sa trimita o simpla notificare sau sa inceapa executarea silita
Alexandru Munteanu, Avocat
GRESIT! Simpla notificare, nu intrerupe prescrierea. Cererea de executare, somatia de plata trimisa in fata unei instante judecatoresti, intrerupe prescriptia. ....Cu placere.:)
Pai pana la urma care ar fi?
Ca si mie mi se pare logic ca degeaba iti trimit ei niste simple notificari (scrisori - le gasesti in cutia postala) dar daca nu ia masuri in instanta atunci trimit degeaba aceste notificari.
Daca iti trimit cate o scrisoare si te anunta ca ai de plat la fiecare 2 ani si 11 luni inseamna ca ca nu se mai prescrie niciodata nu?
marius_tudora, utilizator