Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit proprietate cladiri pers. fizice
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit proprietate cladiri pers. fizice

Buna ziua,

doresc sa stiu daca s-a schimbat ceva in legatura cu acest impozit.
Mama are urmatoarele proprietati:
1 apartament cumparat
1 garsoniera - mostenie legala
1 apart - mostenire testamentara dupa o matusa.

Pana anul trecut nu a platit impozit majorat, cf. art. 252-al. 2, apartamentele fiind dobandite prin succesiune legala.
Anul acesta inspectoarea i-a recalculat impozitul cf. grilei de majorari si a pus-o sa plateasca impozitul majorat, conform art. 252-alin.1. Si i-a fost recalculat impozitul si i s-a spus sa plateasca in acelasi mod pentru ultimii 3 ani.
Culmea este ca inspectoarea i-a spus ca boc i-a spus sa faca asa.

Intrebarile sunt urmatoarele:
- pot sa aplice procentul de majorare la garsoniera obtinuta prin succesiune legala?
- mostenirea testamentara intra sub incidenta art. 252 - alin 2 sau nu?
- cum se stabileste procentul aplicat fiecarei case? Conteaza ordinea in care au fost obtinute?
- majorarea se poate aplica retroactiv, atata timp cat s-a platit intotdeauna suma calculata si comunicata de fisc?

Multumesc
savu.ioana, utilizator