avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SALARIUL MINIM BRUT OBLIGATORIU
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SALARIUL MINIM BRUT OBLIGATORIU

Buna ziua !
Am si eu o intrebare, daca va rog si puteti sa ma ajutati:
De cand intra in vigoare salariul minim brut de 700 lei si care este termenul de modificare in revisal, respectiv intocmire anexa la CIM.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 14:32, 17 Ianuarie 2012
Majorarea de salariu este o modificare a unui element CIM, Conform art. 4 alin. (2) din
HG 500/2011, "se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003,
republicata".

Daca majorarile sunt facute incepand cu data de 01.01.2012, atunci trebuie inregistrate
in ReviSal si transmise pana in data de 27.01.2012. Se fac acte aditionale.
Uitati sa continuati textul din alin. 2 "Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora". Exceptia o avem data de actul normativ, respectiv HG 1225 / 2011.
Data luarii la cunostinta este data publicarii in Monitorul Oficial.

adica 14/12/2011????
Nu inteleg ce este cu aceasta data .... HG 1225 din 2011 s-a publicat in M.Of. 922 din 27.12.2011. Conform art. 78 din Constitutie "Legea se publica in Monitorul Oficial al Romaniei si intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta in textul ei".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere revisal mihaelarad mihaelarad Cind trebuie transmis revisal-ul cu majorarile de salar? (vezi toată discuția)
Revisal simavio simavio Va rog sa-mi spuneti daca apare noul salariu minim in monitorul oficial luna asta se poate face modificarea in revisal imediat,punand la producerea efectelor ... (vezi toată discuția)
Salar minim 2012 revisal carmendehelean carmendehelean In cat timp trebuie transmis in Revisal modificarea salariului minim? Va multumesc (vezi toată discuția)