Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... depunere revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

depunere revisal

Cind trebuie transmis revisal-ul cu majorarile de salar?
Majorarea de salariu este o modificare a unui element CIM, Conform art. 4 alin. (2) din
HG 500/2011, "se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata".
Daca majorarile sunt facute incepand cu data de 01.01.2012, atunci trebuie inregistrate
in ReviSal si transmise pana in data de 27.01.2012. Se fac acte aditionale.
Daca este vorba despre modificarile la salariu ca urmare a aparitiei HG nr.1225/2011 , atunci :

De ce citati un text de lege care nu este aplicabil in aceasta situatie ? ... teza a II-a din acel alineat prevede altceva ...

Art.4 (2) din HG nr.500/2011 : Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

De asemenea, art.17 alin.5 C.mun. partea finala prevede altceva in cazul incheierii documentelor cu privire la majorarea salariilor ...

Art.17 (5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
Prin urmare , se fac decizii de majorare a salariului ...
Cornel Vasile, Consilier juridic