Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul caldura

Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza incalzirea intr-o scara de bloc daca o parte din proprietari au facut modificari in sensul ca si-au montat calorifere de ultima generatie .Mentionez faptul ca 6 din cei 10 proprietari au facut aceste modificari .Consider ca au fost facute modificari la suprafata echivalenta termic, citind in Legea 230/2007 am ajuns la concluzia ca trebuie sa plateasca fiecare dupa noile suprafete echivalente termic calculate de specialist autorizat .Va rog sa ma ajutati !
Presupun ca daca ati pus aceasta intrebare, nu aveti repartitoare. Este adevarat?
Adevarat, nu sunt si nici nu au fost repartitoare montate pe scara ( toti 10 proprietari)
In cazul acesta trebuie sa apelati la o persoana specializata, fizica sau juridica, care sa stie sa calculeze suprafata echivalent termica si sa refaca cota-parte indiviza pentru calculul caldurii la toate apartamentele.
Intr-adevar modificarea corpurilor de incalzit inseamna si modificarea consumului, deci si a cotei-parti indivize.

Suma cotelor-parte indivize trebuie sa fie 100%.
elga50, moderator
Solicitati documentatia tehnica a caloriferelor noi montate.

Cereti modelul tipul si dimensiunile de calorifer de la proprietari. Puteti cauta in Ordinul M.T.C.T. nr. 941/2002 – Ghid privind determinarea suprafetei echivalente termic a corpurilor de incalzire GP 067-02. Elaborat: INCERC.
Ghidul prevede principalele modele si tipuri de corpuri de incalzire utilizate in cladiri de locuit, social-administrative si similare acestora in Romania şi stabileste marimea suprafetei echivalente termic a acestora.
Are vreo 50-60 de pagini de tabele cu SET a multor calorifere gata stabilite. Daca nu gasiti acolo, fiind un model nou, si nici nu exista documentatie tehnica, numai la INCERC se poate stabili.

Puterea termica a caloriferelor este stabilita intr-un laborator special, camera termica sau celula termica, cum i se mai spune. Un asemenea laborator se afla la INCERC Bucuresti. Nu sunt multe nici in Europa. Orice corp de incalzire trebuie sa aiba SET stabilita stiintific.