Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca in cazul deciziei medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca in cazul deciziei medicale

in ce baza si cand inceteaza c.i.m. in cazul unui salariat care a primit decizie medicala asupra capacitatii de munca / gradul 2 sau 3 de invaliditate, fiindca Codul Muncii prevede incetarea c.i.m. la primirea deciziei de pensionare, deci care va fi situatia salariatului pana atunci, stiind ca dureaza apoximativ 2 luni, de la depunerea dosarului de pensionare. Va multumesc.
ContSters236579, utilizator
Art. 61 C.mun.
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
.......
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
......

Prin urnare, angajatorul se poate prevala de prevederile acestui articol ...
In cazul art.61 c, angajatorul are anumite obligatii> de a propune un alt loc de munca, de a solicita sprijin AJOFM, compensatii, etc. Va multumesc.
Angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.
In situatia in care angajatorul nu dispune de locuri de munca vacante, acesta are obligatia de a solicita sprijinul agentiei teritoriale de ocupare a fortei de munca in vederea redistribuirii salariatului, corespunzator capacitatii de munca stabilite de medicul de medicina a muncii.
n-ar fi mai logic sa inceteze c.i.m. conform art.56 c din Cod.Muncii, dar in baza Deciziei medicale in cazul incadrarii in grad de invaliditate, in special celor incadrati in gr.2 si n-ar mai fi nevoie de de masurile prevazute la art.64 din C.M., ca oricum acestia nu mai pot lucra daca si-au pierdut capacitatea de munca.
Ar fi logic asa cum spuneti dvs pentru cei care au decizie medicala de incadrare in gr.I si II de invaliditate , dar textul art.56 lit.c C.mun. se refera la decizia de pensionare si nu la decizia medicala de incadrare intr-un grad de invaliditate.