Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor urgent - nota de receptie la aviz de insotire a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor urgent - nota de receptie la aviz de insotire a marfii

Buna ziua! Am si eu o speta daca ma puteti ajuta#-o.
O firma are 3 magazine de desfacere. Toata marfa care intra in aceasta firma intra intr-un singur magazin.Aici se face receptia marfii cu tot ce trebuie: facturi note de receptie etc. De aici pleaca spre celelalte 2 marfa cu aviz de insotire . La destinatie gestionarii preiau marfa in baza acelui aviz. La cele 2 puncte se intocmeste cate un registru de evidenta a avizelor cu toate datele inclusiv cu suma incarcata in gestiune si restul de acte: monetare , casa de marcat etc. Pana acum au fost destule controale de la garda si fisc care au controlat toate actele si din punctul de vedere al avizelor nu au gasit nimic in neregula. Vine si ultimul control de la fisc care daca a vazut ca nu are de ce sa se lege(toate actele fiind in regula) spune ca la avizul de insotire a marfii gestionarul care preia marfa in primire trebuie sa intocmeasca un alt nir?!?:stunned:
Este pentru prima oara cand aud asa ceva. Poate nu sunt eu prea documentata:"> , dar stiu ca nota de receptie se face o singura data la factura. Poate ma repet, dar este transfer de gestiune de la un punct la altul in cadrul aceleiasi firme.As avea rugamintea sa ma luminati. M-ar interesa legislatie pro sau contra:-/. De asemenea imi poate spune cineva legal la ce interval se fac controalele(nu sesizarile)obisnuite. Chiar se fac dupa cum ii taie capul, din 2 in 2 saptamani?:(
Va multumesc anticipat.
OMF nr. 1850 din 14 decembrie 2004 privind registrele si formularele financiar-contabile
impreuna cu normele de rigoare
capitolul 3, sectiunea I
Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 23 bis din data de 7 ianuarie 2005

NIR-ul este documentul dupa care se inregistreaza in contabilitatea de gestiune stocul
factura nu este obligatorie la receptie (dar trebuie sa fie inregistrata pana la predarea decontului de TVA: 25 a lunii urmatoare); pe baza ei se inregistreaza in contabilitatea financiara si in jurnalul de TVA.
daca nu ai factura, musai sa ai si valoare pe aviz (pentru a descarca stocul in cazul unui consum sau al unei vanzari: daca nu ai valoarea nu poti face descarcarea de stoc, indiferent de felul ei: FIFO, CMP ...)

daca o sa vezi formularul, are obligatoriu o comisie de receptie; receptia este cantitativa si calitativa; nu se poate receptiona acel bun, pana nu ai semnatura comisiei; depinde de increderea acordata gestionarului la nivel de firma daca aceasta comisie semneaza actele dupa sau se prezinta la locul receptiei cand vine bunul)

Referitor la controale celor de la Garda Financiara -
Personalul Gărzii Financiare execută:

a) operaţiuni de control curent;
b) operaţiuni de control tematic.
(2) Controlul curent se execută operativ şi inopinat, pe baza legitimaţiei de control, a insignei de împuternicire şi a ordinului de serviciu.

(3) Controlul tematic se execută de către comisarii Gărzii Financiare în baza ordinelor date de conducerea Autorităţii Naţionale de Control sau de comisarul general.

(4) Persoana care dispune controlul tematic stabileşte obiectivele de verificat, entităţile supuse controlului, perioada asupra căreia se efectuează verificarea, precum şi durata controlului
Am tinut si eu evidenta la o firma cu un depozit central si vreo 7 magazine, in diferite localitati. Eu am pus gestionarii de acolo sa faca NIR cf avize tocmai pentru a evita astfel de situatii.
Livrarea de la sediu la magazine,pct.-e de lucru etc,dispersate teritorial,se face numai pe baza de aviz.Contabil,operatiunea se cheama transfer.Cand receptionezi marfa la sediu(sau mag.central de care spuneai) se face Nir implicitCand marfa pleaca (ca tranfer) cu aviz la alt magazin,acolo unde ajunge, automat cineva face receptia,caci are raspundere gestionara asupra ei,obligatoriu se va genera Nir.Nu vi s-a intamplat sa plece o cantitate si la alt magazin ,acelasi aviz,sa ajunga alta cantitate?In concluzie,orice intrare de stoc(marfa.ob.inv,m.fix) genereaza NIR.
soficu cristina a scris:

Livrarea de la sediu la magazine,pct.-e de lucru etc,dispersate teritorial,se face numai pe baza de aviz.Contabil,operatiunea se cheama transfer.Cand receptionezi marfa la sediu(sau mag.central de care spuneai) se face Nir implicitCand marfa pleaca (ca tranfer) cu aviz la alt magazin,acolo unde ajunge, automat cineva face receptia,caci are raspundere gestionara asupra ei,obligatoriu se va genera Nir.Nu vi s-a intamplat sa plece o cantitate si la alt magazin ,acelasi aviz,sa ajunga alta cantitate?In concluzie,orice intrare de stoc(marfa.ob.inv,m.fix) genereaza NIR.

Corect Cris.=D>