Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de inmormantare - de unde il obtin?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de inmormantare - de unde il obtin?

Salut,

As avea o intrebare legata de ajutorul de inmormantare. Situatia mea: tatal meu a decedat intr-un moment in care de cateva luni nu mai lucra, dar in acelasi timp nu era nici pensionat de boala.Din acest motiv nu pot primi ajutor de inmormantare (presupun) nici de la firma unde a lucrat, nici de la stat, nici de la casa de pensii. Singurul ajutor pe care il voi primi e de la firma unde lucrez eu.

Intrebarea mea este ce inseamna expresia urmatoare din textul legii 19/2000: „Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întreţinerea sa şi care nu are un drept propriu de asigurări sociale”:
Tatal meu nu avea nici un venit la momentul decesului, iar eu am dovada ca ii dadeam o suma de bani lunar, prin virament bancar. Domiciliul il aveam in acelasi loc. Este suficient pentru a spune ca era in intretinerea mea, sau acest lucru presupune altceva? Textul legii:

Art. 127. - (1) Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întreţinerea sa şi care nu are un drept propriu de asigurări sociale.
(2) Se consideră membru de familie, în sensul prezentei legi:
a) soţul;
b) copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre
creştere şi educare familiei, în vârstă de până la 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile, până la
terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de muncă,
indiferent de vârstă, dacă şi-au pierdut capacitatea de muncă înaintea vârstelor menţionate;
c) părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi.
(3) Ajutorul de deces cuvenit pentru un membru de familie reprezintă jumătate din
cuantumul prevăzut la art. 126 alin. (2).
Art. 128. - Ajutorul de deces se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat şi se
acordă, la cerere, pe baza certificatului de deces.

- aceeasi intrebare si pentru ART.51. din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat
la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006
-

ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor
beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii
lunare pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
Deci de unde obtin acest ajutor si in ce cuantum ar fi raportat la salariul meu/al lui?
Adresati-va primariei de care apartineti."Obiceiul casei" este diferit de la casa/primarie la casa/primarie.
Ajutorul prevazut de CCMN este acordat de catre angajator ....
Cel prevazut de Legea nr.19/2000 , se achita de catre Casa Teritoriala de Pensii.
Ajutoarele de deces pot fi solicitate pe baza actelor justificative in termenul de prescriptie de trei ani,calculat de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite. Cuantumul acestuia se achita la nivelul cuvenit la data decesului inscrisa in certificatul de deces.
Cuantumul ajutorului de deces pe anul 2008 este pentru asiguratul sau pensionarul decedat : 1550 lei, iar pentru un membru de familie : 775lei

Daca in momentul decesului, dupa cum scrie si mai sus, tatal meu nu mai lucra de cateva luni, si nu era nici pensionar, se considera ca era asigurat? Mai am in acest caz dreptul la ajutor? Si la care din ele?

Tocmai de aceea am facut referire la articolul care spune: Art. 127. - (1) Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întreţinerea sa şi care nu are un drept propriu de asigurări sociale.

-> imi este neclar daca se situeaza in categoria cu sau fara drept propriu de asigurari sociale, el lucrand toata viata mai putin ultimele sase luni

-> imi este neclar ce acte trebuie pt a dovedi legal ca era in intretinerea mea, el neavand nici un venit la momentul decesului. Totusi nu am nici un act prin care el e luat in intretinere, doar chitante.
1) - De la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul ridicati ajutorul prevazut mai sus (775)
(VII. Referitor la ajutorul de deces (Secţiunea a 5-a capitolul V din lege) Pct 37. "Dovada că membrul de familie s-a aflat în întreţinerea asiguratului sau a pensionarului se face prin declaraţie pe propria răspundere" din ORDIN Nr. 340 din 4 mai 2001
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare
...............................................................................................................................................................
2) - De la locul dvs de munca, solicitati ajutorul in conf cu art 51 lit (d)/CCMN

Update:

- cei de la primarie spun ca ar fi primit ajutor doar daca beneficia de somaj sau ajutor social
- cel de la casa de pensii spun ca ar fi primit ajutor doar daca era cu contributia platita din mana la ghiseu, pana in ultima luna din viata, si pentru lunile in care nu a lucrat
- angajatorul lui nu are nici o obligatie pt ca nu mai lucra acolo in ultimele luni din viata

-> deci singura mea speranta ar mai fi cele doua legi ce se refera la termenii "aflat în întreţinerea" mea si la faptul ca "nu are un drept propriu de asigurări sociale"

Chiar si asa nu stiu la cine sa cer cele de mai jos, din moment casa de pensii refuza ajutorul:
Si mai ales cum pot sustine, legal, ca era in intretinerea mea, ca sa pot beneficia de acest articol? Banuiesc ca am nevoie ori de un act facut inainte (nu am asa ceva) ori de o decizie obtinuta acum (cum?) pe baza dovezilor (chitante pe care le am)

Art. 127. - (1) Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întreţinerea sa şi care nu are un drept propriu de asigurări sociale.
(2) Se consideră membru de familie, în sensul prezentei legi:
a) soţul;
b) copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre
creştere şi educare familiei, în vârstă de până la 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile, până la
terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, precum şi copiii incapabili de muncă,
indiferent de vârstă, dacă şi-au pierdut capacitatea de muncă înaintea vârstelor menţionate;
c) părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi.
(3) Ajutorul de deces cuvenit pentru un membru de familie reprezintă jumătate din
cuantumul prevăzut la art. 126 alin. (2).

Art. 128. - Ajutorul de deces se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat şi se
acordă, la cerere, pe baza certificatului de deces.