avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA transport intracomunitar:
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA transport intracomunitar:

Am o dilema.
- Lucrez la o firma de transport, care face transport intracomunitar de marfuri.
- Am studiat codul fiscal, OMF-urile aparute in 2006 (in speta OMF 2222 / 2006), si am fost ferm convinsa ca pe facturile catre beneficiarii din comunitate (cu cod valid de TVA) se trece la TVA "scutit cu drept de deducere" (Nu mai zic ca m-am consultat cu nu mai stiu cati contabili din domeniul transporturilor anul trecut in 2007!)
- Pina ieri cind o alta contabila de pe un alt forum m-a contrazis si a spus ca trebuia sa scriu "neimpozabil in Romania".
Va rog sa ma lamuriti ca eu am sute de facturi intocmite de anul trecut cu "scutit cu drept de deducere" si am fost ferm convinsa - pina azi - ca fac bine ceea ce fac.
Si daca ea are dreptate, ma lamuriti va rog ce e cu "neimpozabil in Romania"? Adica ce diferenta este intre cele doua?
Si daca este o greseala grava? Ce trebuie sa fac?

Va rog mult ca plang :((:((:((:((:((:(( .
Ultima modificare: Vineri, 24 Octombrie 2008
irina petcu, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 20:30, 25 Octombrie 2008
irina petcu a scris:

Am o dilema.
- Lucrez la o firma de transport, care face transport intracomunitar de marfuri.
- Am studiat codul fiscal, OMF-urile aparute in 2006 (in speta OMF 2222 / 2006), si am fost ferm convinsa ca pe facturile catre beneficiarii din comunitate (cu cod valid de TVA) se trece la TVA "scutit cu drept de deducere" (Nu mai zic ca m-am consultat cu nu mai stiu cati contabili din domeniul transporturilor anul trecut in 2007!)
- Pina ieri cind o alta contabila de pe un alt forum m-a contrazis si a spus ca trebuia sa scriu "neimpozabil in Romania".
Va rog sa ma lamuriti ca eu am sute de facturi intocmite de anul trecut cu "scutit cu drept de deducere" si am fost ferm convinsa - pina azi - ca fac bine ceea ce fac.
Si daca ea are dreptate, ma lamuriti va rog ce e cu "neimpozabil in Romania"? Adica ce diferenta este intre cele doua?
Si daca este o greseala grava? Ce trebuie sa fac?

Va rog mult ca plang :((:((:((:((:((:(( .



Codul fiscal, asa cum ati precizat, "scutit cu drept de deducere", sau ceva similar din Directiva TVA. In concluzie e corect cum ati procedat.
irina petcu a scris:

Am o dilema.

Va rog mult ca plang :((:((:((:((:((:(( .

Scutit cu drept de deducere = nu se datoreaza taxa , dar este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii ( codul fiscal )


In situaţia în care transportul intracomunitar realizat de dumneavoastră se efectuează din România în Germania, (Exemplu) iar clientul, beneficiar al acestui serviciu, v-a comunicat codul său de înregistrare în scopuri TVA atribuit de statul german, deci altul decât cel din care pleacă transportul – România, potrivit excepţiei prevăzute de Codul fiscal, locul prestării va fi nu în statul din care pleacă transportul (România), ci în statul care a atribuit codul de înregistrare în scopuri TVA (Germania).

ªi în această situaţie se va emite factura fără taxa pe valoarea adăugată cu menţiunea „Neimpozabil în România“, iar persoana obligată la plata taxei va fi, de asemenea, beneficiarul serviciului, respectiv clientul din Germania.

Ultima modificare: Vineri, 24 Octombrie 2008
ContSters42967, utilizator
Miltumesc mult :love2:
irina petcu a scris:

Miltumesc mult :love2:


Cu multa placere.:coffee:
Nimeni nu le stie pe toate. Cunosc aceasta problema, deoarece am avut un caz si a trebuit sa aprofundez.
Totul este sa accepti asta, si sa fii deschis spre a invata. nu conteaza daca descoperi mai tarziu ce altii stiau de mult.
Mult succes!:wave:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva TARATACRRISS TARATACRRISS sUNTEM O FIRMA DE TRANSPORT MARFA SI EFECTUAM TRANSPORT IN SI DIN GERMANIA. PENTRU FIRMA DIN GERMANIA EMIT UN INVOICE IN CARE NU AM TVA IAR IN ROMANIA MAI ... (vezi toată discuția)
Operatiuni triunghiular kerekesmargo kerekesmargo Firma din RO - cumparator revanzator Firma din HU - furnizor Firma din Germania - beneficiar marfa se transporta direct din Ungaria in Germania toti sunt ... (vezi toată discuția)
Tva - taxare inversa - export florip florip Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti care este diferenta intre scutirea de la plata TVA pentru o livrare de bunuri in UE (nu din cele supuse taxarii inverse in ... (vezi toată discuția)