avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrare CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrare CIC

Buna ziua,

In data de 01.05.2008 am nascut si am beneficiat de cele 126 de zile de pre si post natal.
M-am intors la servici dupa expirarea celor 126 de zile, fara a intra in CIC.
Avand in vedere schimbarea legii cu privire la cei 85% din venituri pe care i-as putea primi dupa 1 ianuarie daca as fi in CIC, va rog sa imi spuneti daca pot face atunci cerere de intrare CIC si daca pot beneficia de o indemnizatie egala cu 85% din venituri.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:26, 24 Octombrie 2008
Nu am intrat inca in posesia actului normativ respectiv dar, intr-o emisiune televizata, dna ministru al Muncii a precizat ca de prevederile lui vor beneficia si persoanele care se afla in CCC pe legea anterioara. Vom vedea ce va fi!
L E G E pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului
.......
Art. II. – Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, precum şi cu modificările aduse prin prezenta lege, şi persoanele care se află în plată la data intrării în vigoare a prezentei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Forma finala a indemnizatiei de crestere copil data azi la promulgare la presedintie ContSters68307 ContSters68307 PARLAMENTUL ROMÂNIEI CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL L E G E pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 ... (vezi toată discuția)
Cic Kitte Kitte Buna ziua. Fiul meu s-a nascut pe 10 august 2007 si am fost in CIC intre 22 oct. 2007 si 1 apr. 2008. Am dreptul sa cer revenirea in CIC pana cand fiul meu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ContSters70444 ContSters70444 Am nascut un copil in data de 07.02.2008, iar in data de 10.06.2008 m-am intors la servici, data la care a expirat concediul de maternitate.Nu am beneficiat de ... (vezi toată discuția)