Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... forma finala a indemnizatiei de crestere copil data ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

forma finala a indemnizatiei de crestere copil data azi la promulgare la presedintie

PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL
L E G E
pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din Ordonanţa de urgenţă
a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea
creşterii copilului
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. I. – Alineatul (1) al art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind susţinerea familiei în
vederea creşterii copilului, publicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 1008 din data de 14 noiembrie 2005, aprobată cu modificări
şi completări prin Legea nr. 7/2007, se modifică şi va avea următorul
cuprins:
- La articolul 1, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul
cuprins:
„(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în
ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni
venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor
Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de
până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani,
precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau ,opţional,
în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
Art. II. – Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanţa
de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în
vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 7/2007, precum şi cu modificările aduse prin prezenta lege, şi
persoanele care se află în plată la data intrării în vigoare a prezentei legi.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu
respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia
României, republicată.
PREªEDINTELE
CAMEREI DEPUTAŢILOR
p. PREªEDINTELE
SENATULUI
Bogdan Olteanu Doru Ioan Tărăcilă
Bucureşti,
Nr.
Doamne, ajuta!
Dupa promulgare, se va fi raspuns la multe intrebari de pe acest forum.
Sa speram ca va fi curand si ca se va clarifica si la ce se refera " veniturile ralizate" pentru mamele care pot opta ptr 85 %.
Ca orice lege care se respecta, si aceasta trebuie sa aiba niste Norme de aplicare, nu?
Asa ca mai asteptam putin sa se rezolve toate nedumeririle.