Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Accesare fonduri nerambursabile.
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Accesare fonduri nerambursabile.

Sotia detine ca asociat unic o societate cu raspundere limitata,infintata in baza legi31/1990 si a beneficiat de ajutorul oferit tinerilor intreprinzatori de O.U.G.nr.6/9.02.2011.Va rog spunetimi daca mai poate accesa fonduri europene pentru masura 112,tinand cont ca societatea are in activitati si codul caen0150-ferme mixte,iar celelalte cnditii din ghidul solicitantului sunt indeplinite.Va multumesc!

Din ghidul solicitantului al masurii 112:
Categoriile de beneficiari eligibili care pot solicita sprijin nerambursabil prin Măsura 112, sunt:
-persoană fizică;
-persoană fizică înregistrată şi autorizată în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/ 2008, cu modificările şi completările ulterioare:
• individual şi independent, ca persoană fizică autorizată;
• ca întreprinzător titular al unei întreprinderi individuale;
-asociat şi administrator unic al unei societăţi cu răspundere limitată – SRL, înfiinţată în baza Legii 31/1990 republicată, cu modificările şi completările ulterioare

In concluzie:
Sotia dvs. are SRL-D care este constituit in baza OUG 6/2011.
Ceea ce ma mira este faptul ca i s-a permis codul CAEN 0150, deoarece in ghidul solicitantului se specifica foarte clar:
"În cele 5 (cinci) grupe de activitate nu pot fi incluse ca obiect de activitate al societăţii următoarele:
.....................................................
precum şi activităţile excluse de normele europene pentru care nu se poate acorda ajutor de stat, respectiv:
a) activităţi de pescuit şi acvacultură, acoperite de Regulamentul Consiliului (CE) nr. 104/2000:
- 031 - Pescuitul
- 032 - Acvacultura
b) activităţi legate de producţia primară a produselor agricole aşa cum sunt enumerate în anexa 1 la Tratatul de instituire a Comunităţii Europene:
- 011 - Cultivarea plantelor nepermanente
- 012 - Cultivarea plantelor din culturi permanente
- 013 - Cultivarea plantelor pentru înmulţire
- 014 - Creşterea animalelor
- 015 - Activităţi în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creşterea animalelor)
- 016 - Activităţi auxiliare agriculturii şi activităţi după recoltare
- 017 - Vânătoare, capturarea cu capcane a vânatului şi activităţi de servicii anexe vânătorii"

Va putea accesa fonduri prin PNDR dupa ce s-au incheiat cei 3 ani de functionare a SRL-D sau in conditiile art. 6 din OUG 6/2011
Adresa unde puteti citi detalii:
[ link extern ]