Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Juramantul martorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Juramantul martorului

Va rog sa-mi spuneti, daca in calitate de parat sau de martor, este obligatoriu juramantul in forma religioasa, cu mana pe Biblie sau pe cruce in fata instantei?
In situatia refuzului unui astfel de juramant este necesar ca acesta (refuzul) sa fie motivat ?
Va multumesc anticipat !
In calitate de martor sunteti obligat sa depuneti "juramant" ca spuneti adevarul si nua ascundeti nimic din ceea ce stiti.
Mana pe biblie o pun numai cei de confesiune "crestina", restul au un juramant aparte "jur pe ONOAREA MEA, ca voi spune adevarul si nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu". Ok?... Unii jura cu mana pe biblie si spun dea minciuni ca si ei le cred mai mult de jumatate...!!!!!
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine!
Daca veti declara instantei de judecata ca nu sunteti credincios,juramantul cerut de lege va fi urmatorul:''Jur pe onoare si constiinta ca voi spune adevarul si numai adevarul"",fara a pune mana pe Biblie.
Multumesc pentru raspuns si promptitudine!