Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistenta medicala versus sora medicala- grad principal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistenta medicala versus sora medicala- grad principal

Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv, cui sa ma adresez!? Am absolvit Liceul Sanitar in 1983 si am lucrat pana in 1989( aprox. 5 ani si jumatate) ca sora medicala pediatra, dupa care, timp de 19 ani am fost pensionata pe caz de boala grad II, pentru astm bronsic (1989-2008). In anul 1992 am absolvit cursul de echivalare pentru asistenti medicali. De la 1 martie 2008 m-am angajat in urma unui concurs la un cabinet in Policlinica Judeteana. Mi s-a spus de la serviciul personal ca nu am dreptul sa sustin examenul de grad principal deoarece nu am 5 ani lucrati ca si ASISTENTA MEDICALA, eu avand 5 ani lucrati ca si SORA MEDICALA. Rugamintea mea este daca stie cineva in baza carui act normativ mi se interzice sa particip la examen sau cum pot sa aflu mai multe despre aceasta problema. Va multumesc!
Este posibila si aceasta varianta expusa de dvs ... angajatorul i-a cerut 5 ani lucrati in functia de asistenta medicala, intrucat cele doua meserii au atributii diferite si deci, parerea mea, este ca a avut dreptate angajatorul.
Apreciez interesul dumneavoastra pentru acest subiect fapt pentru care va multumesc. As dori totusi sa subliniez ca in perioada in care am lucrat ca si sora medicala (1983-1989) nu exista vreo modalitate de pregatire scolara cu titulatura de "asistenta medicala". Dupa 1990 cand au aparut Scolile Sanitare Postliceale s-a hotarat schimbarea titulaturii din "sora medicala" in "asistenta medicala", fapt care ma determina sa cred ca a fost doar o problema de titulatura si nu de sarcini diferite intre sora medicala si asistenta medicala. Va multumesc!
roxana_ramses a scris:

Apreciez interesul dumneavoastra pentru acest subiect fapt pentru care va multumesc. As dori totusi sa subliniez ca in perioada in care am lucrat ca si sora medicala (1983-1989) nu exista vreo modalitate de pregatire scolara cu titulatura de "asistenta medicala". Dupa 1990 cand au aparut Scolile Sanitare Postliceale s-a hotarat schimbarea titulaturii din "sora medicala" in "asistenta medicala", fapt care ma determina sa cred ca a fost doar o problema de titulatura si nu de sarcini diferite intre sora medicala si asistenta medicala. Va multumesc!

Faptul ca in perioada specificata singura profesie in care te puteai califica era " sora medicala" nu inseamna ca in acea perioada nu existau cele doua functii distinte si remunerate corespunzator. In spitale era incardate atat asinstente medicale cat si surori medicale. Surorile medicale erau absolvente(ti) de liceu. Infintarea scolilor postliceale nu s-a facut doar pentru a fi schimbata titulatura din sora medicala in asistenta medicala. Din cunostintele mele ,in paralel,liceele sanitare calificau surori medicale in timp ce scolile postliceale calificau asistente medicale.
Cu siguranta este un subiect interesant. Si eu am o problema asemanatoare in parte. Sunt absolventa de liceu sanitar din 1991. Am lucrat ca sora medicala 3 ani si 3 luni, dar apoi am urmat cusrsurile UMF Iasi Facultatea de Bioinginerie Medicala finalizate cu diploma de licenta. Intrebarea este daca pot sa imi fac echivalarea de la statutul de sora medicala la asistent medical folosind faptul ca am studii medicale superioare de lunga durata si care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez.Va multumesc.
Va contrazic, liceele sanitare formaru surori medicale, in timp cel scolile postliceale, iniintate dupa desfiintarea liceelor sanitare, formau asistente medicale. Nu au functionat simultan licee sanitare si scoli postliceale.
Vi se cer 5 ani vechime de la examenul de echivalare.