avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna seara,
In urma revizuirii pensiei militare de serviciu in baza OUG nr.1 din 2011 mi-a fost stabilit un punctaj total de 48,14902 puncte, cu un punctaj mediu anual de 2,40745 puncte rezultand astfel o pensie bruta de 1765 lei. De la data trecerii in rezerva am lucrat in diferite firme IT timp de 9 ani si am realizat un punctaj anual de 21,25150 de puncte. Intentionez sa cer recalcularea pensiei in baza noii realitati. Ma puteti lamuri cum se va calcula noua pensie si care ar fi cuantumul acesteia?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:08, 21 Ianuarie 2012
Daca ati mai realizat inca 21,25150 puncte,noul punctaj media anual va fi de 3,47003,iar pensia de 2543 lei.Calculul este urmatorul:48,14902 + 21,25150 = 69,40052 puncte : 20 de ani(stagiul complet de cotizare) = 3,47003(punctaj mediu anual) x 732,8(valoarea punctului de pensie) = 2543 lei pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa calculez cu aproximatie cuantumul pensiei de invaliditate jetli jetli Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta: vreau sa calculez cu aproximatie cuantumul pensiei care este egal cu produsul dintre punctajul mediu anual si valoarea ... (vezi toată discuția)
Este corect calculata pensia? eyes eyes ESTE VB DESPRE DECIZIA DE PENSIONARE A TATALUI MEU,DORESC SA IMI SPUNETI DACA ESTE CALCULAT CORECT(NOI SUNTM DE PARERE CA NU!!!). ASADAR STAGIUL CUMPLET DE ... (vezi toată discuția)
Actualizare salariu pentru pensie rollyalbano rollyalbano Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu o formula de actualizare a salariului , mai exact un salariu de 2 000 000 lei din anul 1999 , cat este actualizat in ... (vezi toată discuția)