Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contractul de asistenta juridica
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contractul de asistenta juridica

- in contractul de asistenta juridica trebuie trecut si decizia de infiintare a cabinetului de avocatura nr.......din........!
- daca clientul are trecute in contract, seria si numarul buletinului care era expirat la data complectarii ,contractul este valabil !
- daca in contract este scris la alte clauze; 10%din suma obtinuta se va plati dupa executarea hotararii,ca onorariu de succes ( acesta poate fi un pact quota litis )
seria si nr buletinului expirat nu inseamna ca nu este totusi aceasi parte deci contractul e valabil.

pactul de quota litis inseamna conventia ca intregul onorariu se va plati numai in caz de succes. onorariul de succes privit ca un bonus este permis