Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

......Si uite asa vom revizui Constitutia de fiecare data cand nu ne place ceva.... Din Republica in monarhie...si invers....

Societatea romaneasca la ora actuala nu stie ce sa schimbe si mai ales cu cine sa schimbe pe cei care azi sunt la putere...si din pacate nu sunt pregatiti pentru monarhie....putini inteleg beneficiile unei astfel de forme de Stat si de guvernamant....sau putin mai multi in ultimii ani....

cred ca tot comunismul face bine acestei natii
Daca prin absurd statul roman ar deveni monarhic , regele ar trebui sa desemneze un conducator de guvern , tot din actualele structuri politice existente , care nu au credibilitate , cu deosebirea ca politicienii vor fi desemnati de un "os domnesc".
Deci , in afara de faptul ca regele nu poate fi binevenit , mai ales datorita incapacitatii sale manifeste de a conduce , datorata nu numai varstei inaintate si ca persoanele care i-ar succeda , nu pot fi reprezentative (numai daca ne gandim la un monarh proveni din actor de mana a patra , devenit din cate se spune ,"paravanul" altcuiva , este suficient ).
Din cate se stie in ultimii ani ai existentei sale monarhia , nu prea fost capabila sa mentina echilibrul precar din societatea romaneasca din acele vremuri.
Nu cred ca persoanele susceptibile de a face parte din monarhie "s-au desteptat" sau au devenit mai pragmatice intre timp .
Ele doar reprezinta mai mult in fata monarhiilor occidentale.
Intentii fara niciun fel de sansa...
Imi cer scuze anticipat celor pe care eventual i-am suparat !
Radu Gabrian, Mediator
Nu stiu ce s-ar face, dar poate ca s-ar alege ceva la un mod mai elevat...

Pe plan international monarhia ar ajuta dupa parerea mea...
Pe plan strict intern poate ca ar fi mai bun comunismul ( dar...totusi...nu as zice ca cel cu fata umana...pentru ca astazi nu ar mai merge...)
Exista oameni ca spun ca romanul este invatat sa fie manat cu biciul...
Totusi...cred ca se poate si fara bici daca va intelege sa isi vada de drum...

De ce nu s-ar putea aduce variante si din afara...
Dar sa nu fure...ca de aceea este lumea foarte suparata...
Mie nu imi pasa ca ma fura un roman...si daca ar veni cineva care sa nu mai fure...
Pana la urma chestia cu furatul tine in primul rand de morala...si de abia apoi de legea penala...

Cine se respecta nu fura niciodata de la saraci...sau din banul public...

Sau, degeaba avem pe cineva care nu fura daca vine un altul care va fura...si ii este permis...

Cred ca finalitatea ne intereseaza...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In istoria noastra tumultoasa in vremuri de restriste am apelat la o solutie din afara...s a nimerit ca familia Sigmaringen -Hohenzollern Sa fi fost prin primii doi regi ai Romaniei mai mult Decat benefici pentru Romania! Unul a castigat razboiul de independenta, celalat a facut Romania dodoloata....si sub al treilea modernizarea Romaniei a continuat, pe ultimul insa nu l putem aprecia ca si conducator ca nu a fost lasat sa conduca.....conjunctura a fost asa ...

Insa pe de alta parte. Asta spune mult de gena noastra balcanica...nu suntem in stare si singuri sa ne conducem....???!