Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indice de inflatie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indice de inflatie

Salut amicii si pe cei care ma vor...lumina.
Tuturor: La multi ani!

Dupa lupte seculare care au durat mai bine de 1 an si jumatate X-((motiv pentru care am si ceva absente de pe aici), instanta mi-a recunoscut irevocabil fidelitatea (nu si obedienta:P) si a dispus, printre altele, si o diferenta, respectiv:
"... spor de fidelitate in suma de 1.704 lei aferent perioadei noiembrie 2008 - decembrie 2009, actualizat cu indicele de inflatie."
Multumesc tuturor si, in special, celor care imi vor face calculul si imi vor spune suma totala.=D>
Indicele de inflatie si modalitatea de calcul al acestuia il puteti obtine de la Insitiutul de Statistica.
Calculul nu se mai face de catre Institut (modificari recente) dar contra unei taxe de 5 lei puteti obtine formula de calcul si este foarte simplu de facut chiar de dumneavoastra
Am spus :
Multumesc tuturor si, in special, celor care imi vor face calculul si imi vor spune suma totala.

De ce?
1. Sa ma verific
2. Nu am bani, ca sunt bugetar.
3. Cred ca forumul exista pentru a primi raspunsuri, de la cei care se pricep, conform subiectului, adica de la un economist/contabil.
Darie Tudor, utilizator
Domnule Darie, acest raspuns nu vi-l putem da noi atat de simplu, indicele de inflatie este o informatie care se poate afla de la Institutul National de Statistica, unde ti se pune la dispozitie si o formula de calcul pe care o aplicati sumei dumneavoastra. Daca totusi exista cineva care cunoaste indicele de inflatie pentru perioada noiembrie 2008 - decembrie 2009 si il posteaza aici in forum...puteti face si dumneavoastra calculul, il putem face si noi. Ideea e ca nu il cunoastem. El se obtine contra cost (5 lei) de la INS.
Multumesc.

Aici este tabelul cu indicii de inflatie:

[ link extern ]

Io stau prost cu...aritmetica!

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal