Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inflatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inflatie

imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei?
de exemplu:
in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum?
la fel in 2009, 2010 si 2011
Inflatia:
2008: 7,85%
2009: 5,59%
2010: 7,09%
2011: 5,79%
Incepand cu anul 1992, indicele mediu al preturilor unui anumit an se determina ca medie aritmetica simpla a indicilor lunari din acel an, calculati fata de aceeasi baza (octombrie 1990=100).
Rata anuala a inflatiei se calculeaza scazand 100 din indicele anual al preturilor de consum.
mcteo a scris:

imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei?
de exemplu:
in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum?
la fel in 2009, 2010 si 2011

Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele Preturilor de Consum (IPC)

A= Suma initiala de actualizat * IPC/ 100

sau

B= Suma initiala de actualizat * Rata Inflatiei/100 + Suma initiala de actualizat

Mentionam ca indiferent de metoda de calcul folosita, rezultatul actualizarii este acelasi deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100

[ link extern ]