Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ajutor calcul inflatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ajutor calcul inflatie

Am o hotarare judecatoreasca care ma obliga sa platesc o suma de bani "reactualizata cu rata inflatiei de la 20.06.2007 pana la data platii efective" ?
Rata inflatiei pe 2007 a fost de 4,84 % (mi-au comunicat cei de la INS) dar pe 2008 nu am inteles din tabelele lor cat ar fi ( avand in vedere ca nu e incheiat anul ), eu am auzit ca 8% ar fi.
Cum reactualizez suma? O inmultesc pe rand cu cele 2 procente S x Indice inflatie= x si apoi adun rezultatul la suma ce suma initiala? Sau inmultesc doar cu indicele pe 2008 care e mult mai mare?
Aveti nevoie de un calcul"oficial" pe care il puteti obtine tot de la INS, la cerere.INS va poate da in scris datele oficiale privind rata inflatiei pe anul 2008 pana la luna precedenta solicitarii dvs., inclusiv.
Multumesc pt. raspuns !
Am facut acest lucru si mi-au trimis 2 pagini A4 de tabele (tabele cu IPC lunarsi cumulat pe anii 1990-2008 ) #-o
Pe anul 2007 am gasit este 4,84 dar pe 2008 tot ce mi-au trimis e acel tabel care contine pe fiecare luna indicele preturilor de consum:
1. cumulat 2. lunar .
Stiu ca inflatia este IPC-100 .
Daca din acest tabel iau si calculez asa... coloana cu IPC lunar imi ies valori de:ianuarie 2008 0.8,febr.0.70 si tot asa
cum folosesc aceste procente la suma care o am eu de actualizat? calculez separat pe fiecare luna? Suma de actualizat x 0.8%= inflatie pe luna ianuarie (care il adun la suma de plata) ?
Incercati un calcul prin raportarea luni septembrie 2008 perioada curenta, la luna decembrie 2007 perioada de referinta si vedeti cum iesiti aplicand si IPC-100.Vedeti aici:[ link extern ] /
eu trebuie sa tin cont de perioada iunie 2007 -august 2008
pe link-ul respectiv imi da ca rezultat acelasi tabel lunar cu care nu stiu ce sa fac#-o inteleg ca IPC -100- indicele ratei de inflatie, dar daca in fiecare luna e alta valoare, cum aplic TOATE acele valori la suma mea ? fac media lor aritmetica?
...pe 2007 imi e clar de fapt rata inflatiei a fost de 4,84 %.Problema e pt calculul din 2008
Am incercat sa fac un calcul invers utilizand acei indici lunari de pe 2007 sa vad daca ajung la valoarea de 4,84 (care am luat-o de pe insse) dar nu am reusit .