Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere

Buna ziua,
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns:
Am un copil din afara casatoriei, paternitatea s-a stabilt in instanta. Pot sa cer pensia alimentara de la nastere sau doar de la data introducerii cererii pentru incredintare minor si pensie intretinere?
Va multumesc!
Pensia de intretinere poate fi stabilita doar de la data introducerii actiunii.
Prin intrarea in vigoare a Noului cod civil, a fost abrogat Codul familiei, prin urmare conform noilor dispozitii, nu mai puteti solicita incredintarea minorului, ci prin actiunea dvs. puteti solicita ca exercitarea autoritatii parintesti sa apartina ambilor parinti sau numai dvs. si stabilirea domiciliului minorului la dvs.
Pentru varianta autoritate parinteasca exclusiva, daca paratul nu este de acord, va fi necesar sa probati motivele pentru care este in interesul minorului ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre dvs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Consultand noul cod civil, dupa cum ati spus, mi am scris cererea pt solicitarea exercitarii autoritatii parintesti in exclusivitate si mi am intemeiat actiunea pe art 398 Cod civil, art. 413 - (1), art 505 – (2), art 499 cu privire la obligarea paratului la intretinere.
Doresc sa mentionez ca minora este din afara casatoriei si filiatia a fost stabilita.
Oare as putea sa mai invoc alte articole in aparrarea copilului meu?
Cu multumiri.