Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... precizare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

precizare divort

Buna ziua, sunt somera si apelez la cunostintele dumneavoastra de a ma indruma. Mi s-a pus in vedere sa-mi precizez actiunea de divort, eu cerand la depunerea ei sa mi de incredinteze cei trei minori spre crestere si educare, acum va trebui sa depun o precizare prin care cer sa se stabileasca domiciliul lor la mine. Eu a s fi vrut sa exercit autoritatea parinteasca doar de catre mine. Se poate cere concomitent stabilirea domiciliului minorilor la mine si exercitarea doar de catre mine a autoritatii parintesti? Am scris cum m-am priceput, va rog sa scuzati formularile mele.Eu nu cunost in baza caror articole sa fac precizarea nici in civil nici procedura civila. Va multumesc!
Stimată doamnă,

În ceea ce privește încredințarea minorilor, Noul Cod Civil aduce anumite modificări interesante. Astfel, custodia comună o reprezintă noua regulă în divorț, exercitarea autorității părintești de către un singur părinte fiind excepția.

Consider că v-ar fi utilă lecturarea următoarelor articole din Noul Cod Civil:

Art. 397 - Exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi:

După divorţ, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinţi, afară de cazul în care instanţa decide altfel.

Art. 398- Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte

(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.

Art. 400 - Locuinţa copilului după divorţ

(1) În lipsa înţelegerii dintre părinţi sau dacă aceasta este contrară interesului superior al copilului, instanţa de tutelă stabileşte, odată cu pronunţarea divorţului, locuinţa copilului minor la părintele cu care locuieşte în mod statornic.

(2) Dacă până la divorţ copilul a locuit cu ambii părinţi, instanţa îi stabileşte locuinţa la unul dintre ei, ţinând seama de interesul său superior.

Art. 401 - Drepturile părintelui separat de copil

(1) În cazurile prevăzute la art. 400, părintele sau, după caz, părinţii separaţi de copilul lor au dreptul de a avea legături personale cu acesta.

(2) În caz de neînţelegere între părinţi, instanţa de tutelă decide cu privire la modalităţile de exercitare a acestui drept. Ascultarea copilului este obligatorie, art. 264 fiind aplicabil.

Strict legat de întrebarea dvs, puteți cere în instanță acest lucru, în temeiul Art. 398, dar va trebui să dovediți motivele întemeiate.

Atenție: sfatul are ca bază introducerea cererii după intrarea în vigoare a Noului Cod, așa cum cred că este situația dvs.

În cazul în care ați introdus cererea sub incidența Vechiului Cod, aceasta este legea după care este judecat procesul și va trebui să precizați acest lucru; în acest caz cereți încredințarea minorului exclusiv dvs, precizând că este operabilă, în speță, legea veche.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
gabitza12 a scris:

Buna ziua, sunt somera si apelez la cunostintele dumneavoastra de a ma indruma. Mi s-a pus in vedere sa-mi precizez actiunea de divort, eu cerand la depunerea ei sa mi de incredinteze cei trei minori spre crestere si educare, acum va trebui sa depun o precizare prin care cer sa se stabileasca domiciliul lor la mine. Eu a s fi vrut sa exercit autoritatea parinteasca doar de catre mine. Se poate cere concomitent stabilirea domiciliului minorilor la mine si exercitarea doar de catre mine a autoritatii parintesti? Am scris cum m-am priceput, va rog sa scuzati formularile mele.Eu nu cunost in baza caror articole sa fac precizarea nici in civil nici procedura civila. Va multumesc!

aveti nevoie de un avocat. Nu faceti cereri in instanta "asa cum va pricepti". Rugati macar pe cineva sa se uite, pro bono (gratis), pe cererea pe care ati formulat-o.
Nu imi pare ca stiti clar ce precizari trebuie sa faceti. Nu cumva vi se cere sa va precizati motivele cererii de divort?
Cereti stabilirea domiciliului copilului acasa la dvs si precizati de ce e mai bine pentru copii sa locuiasca cu dvs.
Ca sa obtineti doar dvs custodia trebuie sa dovediti ca tatal copiilor nu o merita, ca este iresponsabil sau ca este un pericol pentru copii, ca nu s-a ocupat de cresterea lor ca nu ii pasa de acestia.

ar trebui sa stiti ca puteti divorta la notar, deci fara proces, daca dvs si sotul va puneti de acord in legatura cu domiciliul copiilor si plata pensiei de intretinere.
Buna ziua, domnule avocat, cerea a fost introdusa sun prevederile codului familiei, insa acum instanta mi-a pus in vedere sa-mi precizez actiunea dupa noul cod. Imi pare rau, cu riscul de a va supara nu pot intelege consilierea dvs.