Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna fortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna fortat

Am o intrabare si desi este week-end, sper sa ma puteti ajuta.
Firma la care lucrez face restructurari si sunt pus pe lista de disponibilizati. Datorita negocierilor intre sindicat si conducere pentru ccm pe 2012, care au loc in aceasta perioada, pe aceasta perioada a negocierilor nu au voie sa fac concedieri si ma preseaza sa intru in concediu de odihna (mai am 10 zile neefectuate de anul trecut).
Zile de concediu neefectuate din anul precedent mai au si alti angajati ai firmei dar ne preseaza sa ni le luam doar pe cei care ne disponibilizeaza, la intoarcerea din concediu urmand sa primim preavizul.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa intru in concediu acum si ce articol din Codul muncii spune acest lucru, eu as prefera ca zilele neefectuate sa mi se plateasca la plecare.
Multumesc.
In general concediul neefectuat in anul anterior fie se acorda fizic, fie se plateste, depinde de cum este stipulat in contractul colectiv de munca. Angajatorul trebuie sa stinga cumva aceasta restanta si probabil de aceea va solicita efectuarea concediului de odihna aferent anului 2011.
1. Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

2. In cazul in care nu este efectuat , atunci se va compensa in bani la incetarea c.i.m.

3. Pe perioada de preaviz se poate lua CO.
Asta stiu, insa in situatia de fata, avand in vedere ca oricum plec in maxim o luna din firma, sunt obligat sa accept acest concediu?
Nu sunteti obligata sa acceptati CO ... acesta se acorda in urma unei programari si nu cand doreste angajatorul ...