Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... numarul maxim de zile de concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

numarul maxim de zile de concediu fara plata

la cate zile de concediu fara plata am dreptul intr_un an.
In principiu, cu acordul angajatorului, puteti beneficia de cate zile de concediu fara plata doriti. Depinde acum daca aveti stipulata in regulamentul intern al societatii o alta prevedere care sa limiteze numarul acestor zile.
Potrivit art.153 alin.2 C.mun., durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In lipsa unor astfel de prevederi , durata CFP se poate stabili de comun acord cu angajatorul.