avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... numarul maxim de zile de concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

numarul maxim de zile de concediu fara plata

la cate zile de concediu fara plata am dreptul intr_un an.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:59, 21 Ianuarie 2012
In principiu, cu acordul angajatorului, puteti beneficia de cate zile de concediu fara plata doriti. Depinde acum daca aveti stipulata in regulamentul intern al societatii o alta prevedere care sa limiteze numarul acestor zile.
Potrivit art.153 alin.2 C.mun., durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In lipsa unor astfel de prevederi , durata CFP se poate stabili de comun acord cu angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata ContSters228757 ContSters228757 In ce conditii si cite zile de concediu fara plata pot beneficia pe an?Specific ca [b]nu[/b] am nevoie de concediu fara plata pt studii ,ci pentru nevoi ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata marina_s marina_s Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cate zile pe an are dreptul un angajat la concediu fara plata? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu fara plata ALINACARSTEA ALINACARSTEA buna ziua. Lucrez la o firma si m-ar interesa daca as putea sa-mi iau concediu fara plata 3 luni de zile fara a-mi inchide contractul de munca. (vezi toată discuția)