Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU FARA PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU FARA PLATA

In ce conditii si cite zile de concediu fara plata pot beneficia pe an?Specific ca nu am nevoie de concediu fara plata pt studii ,ci pentru nevoi personale.multumesc
Verificati in Regulamentul intern daca nu cumva este reglementat numarul maxim de zile de CFP / an pe care il poate solicita un angajat.
Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, potrivit art.153 alin.2 C.mun. ... prin urmare, in lipsa unor asemenea prevederi durata CFP poate fi negociata cu angajatorul dvs..