Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... interdictie in germania din 1994
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

interdictie in germania din 1994

fratele meu a fost expulzat din germania cu avionul in 1994 si pana in prezent nu a mai fost.Pe pasaport are data cand incepe interdictia dar nu are perioada de final al interdictiei.Din cate stiu are o instiintare de achitare a biletului de avion de retur in Romania pe care nu a achitat-o in 1994. Acum este sofer profesionist si nu stie daca tranzitarea germaniei poate sa-i creeze probleme.Care este modalitatea de verificare avand in vedere ca Romania este in UE.
In pasaport exista o stampila :ABGESCHOBEN-Wirkung der Abschiebung nicht/ (bis zum taiat )befristet. Grenzschulzamt Munchen 21.07.94 si probabil o semnatura indescifrabila deasupra ( unterschft)
Dreptul de circulatie in spatiun U.E. este garantat. Nu cred ca este o problema de a tranzita Germania.
Sa se legitimeze cu buletinul de identitate
dar cred ca este un curaj enorm sa pleci la drum fara sa faci o vericare.Din cate stiu amenzile se transforma in zile de detentie.Cred ca ar fi indicat o verificare ..DAR UNDE ?
La IGPF ( Politia de Frontiera). Ei sunt cei care fac verificari. Dar mai mult ca sigur, nu are interdictie.
Se poate informa la ambasada Germaniei.
Insa eu cred ca interdictia a incetat de mult...
TDorina a scris:

Dreptul de circulatie in spatiun U.E. este garantat. Nu cred ca este o problema de a tranzita Germania.
Sa se legitimeze cu buletinul de identitate

Statele UE pot interzice intrarea pe teritoriul lor a cetățenilor din alte state UE care reprezintă un pericol pentru sănătatea publică, siguranța publică sau al căror acces este interzis printr-o măsură de administrație publică.

Citat de pe [ link extern ]