Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... interdictie in germania din 1994
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

interdictie in germania din 1994

fratele meu a fost expulzat din germania cu avionul in 1994 si pana in prezent nu a mai fost.Pe pasaport are data cand incepe interdictia dar nu are perioada de final al interdictiei.Din cate stiu are o instiintare de achitare a biletului de avion de retur in Romania pe care nu a achitat-o in 1994. Acum este sofer profesionist si nu stie daca tranzitarea germaniei poate sa-i creeze probleme.Care este modalitatea de verificare avand in vedere ca Romania este in UE.
In pasaport exista o stampila :ABGESCHOBEN-Wirkung der Abschiebung nicht/ (bis zum taiat )befristet. Grenzschulzamt Munchen 21.07.94 si probabil o semnatura indescifrabila deasupra ( unterschft)
cristicc a scris:

dar cred ca este un curaj enorm sa pleci la drum fara sa faci o vericare.Din cate stiu amenzile se transforma in zile de detentie.Cred ca ar fi indicat o verificare ..DAR UNDE ?

Dar unde anume s-a facut citarea ? La ce adresa a domiciliului sau rezidentei, din ce tara ?
Pentru ca orice datorie fata de cineva are un termen de prescriptie in functie de natura sa.
Chiar si faptele penale se prescriu.
tgeorgescu a scris:

Statele UE pot interzice intrarea pe teritoriul lor a cetățenilor din alte state UE care reprezintă un pericol pentru sănătatea publică, siguranța publică sau al căror acces este interzis printr-o măsură de administrație publică.

Citat de pe [ link extern ]

Ceea ce spuneti dv . acolo sunt exceptii ale legii si se aplica doar in cazuri exceptionale precum :
- daca ai o boala sau esti purtator al unui virus ce momentan nu s-a descoperit antidotul, gen gripa aviara, porcina, etc. Asta tine de sanatate publica, si se considera ca esti un potential pericol.
- daca esti terorist, criminal in libertate, cautat de un alt stat sau mai multe. Si exemplele pot continua; e normal sa fii un pericol pentru siguranta publica.
- si, daca ai savarsit vre-o infractiune in aceea tara, si ti s-a interzis accesul in vre-un oras sau chiar toata tara, in functie de gravitatea faptei.

Cam asa s-ar traduce textul citat de dv. In rest, libertatea de circulatie a marfurilor si persoanelor este garantata de catre stat.

Statele UE pot interzice intrarea pe teritoriul lor a cetățenilor din alte state UE care reprezintă un pericol pentru sănătatea publică, siguranța publică sau al căror acces este interzis printr-o măsură de administrație publică.

Citat de pe [ link extern ] ...

La ceea ce ati facut trimitere se refera la cu totul altceva decat intrebarea utilizatorului. Acesta era interesat de tranzitarea Germaniei fata de sedere (
si nu stie daca tranzitarea germaniei poate sa-i creeze probleme
)
În afară cazului ce cu mai mult decât sigur a depazit termen de prescriptie pentru datoriile fiscale, cetaţeni români după întrarea României la UE au fost sterse de Registrul SIS, dacă nu e vorba de persoane incurse în probleme penale, şi ce pot afecta sanataţi publice. Verificarea pe care o sfatuieşte mai sus cineva e posibil la ORI din domiciliul dv. Stampila la pasaport nu afecteaza regimul juridic actual în vigoare dupara 4 ani de zile. Acolo Statul German este în cautare ingenieri români precum spanioli...:-)
Quartila a scris:

- si, daca ai savarsit vre-o infractiune in aceea tara, si ti s-a interzis accesul in vre-un oras sau chiar toata tara, in functie de gravitatea faptei.

Parlamentarul olandez Geert Wilders nu savarsise nicio infractiune, dar i-a fost interzis accesul in Marea Britanie. Ideea a fost ca din cauza deciziei luate de Home Office a trebuit sa faca drum intors, cu bodyguarzi cu tot. Bine, pe urma a obtinut dreptul de a intra in Marea Britanie in urma castigarii unui proces la Tribunalul pentru Azil si Imigrare. Iar actualmente el sustine parlamentar cabinetul minoritar din Olanda, care n-ar fi putut guverna fara sprijinul lui.