Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... regimul chitantierelor la o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

regimul chitantierelor la o asociatie de proprietari

-cotorul chitantierelor (ex 2 al chitantelor taiate de casierul angajat al asociatiei de proprietari) trebuie predat asociatiei pentru arhivare ?
-cenzorii scriu in procesul verbal de verificare a gestiunii financiar contabile ceva despre chitantiere ?
-cenzorii trebuie sa semneze situatia soldurilor elementelor de activ si pasiv ?
Chitantierele completate pentru dovada incarcarii cu sumele individual depuse de proprietari,se pastreaza si se arhiveaza in arhiva asociatiei de proprietari
Cenzorul/membrii comisiei de cenzori ,in temeiul art 20 din l nr 230/2007 cat si a prevederilor legii contabilitatii ,detin obligatia lunara sa verifice si sa vizeze individual,in ordine cronologica legalitatea documentelor asociatiei de proprietari ,verifica gestiunea financiar contabila si documentele in baza carora au fost percepute cotele individuale de la proprietari si au fost facute plati catre terti
Cenzorul/comisia de cenzori detin obligatia sa verifice si sa vizeze situatia financiar contabila a aasociatiei de proprietari
Cenzorul/comisia de cenzori cel putin o data pe an,intocmeste si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii sale si asupra gestiunii asociatiei de proprietari,propune descarea de gestiune
ynocentta, utilizator