Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand am dreptul la concediu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand am dreptul la concediu?

Sunt angajat din data de 29 noiembrie 2011 si as dori sa stiu cand am dreptul la concediu?De la serviciu mi s-a spus ca am dreptul
la concediu abia in luna iunie si as dor sa stiu ce se intampla cu ziua de concediu din luna decembrie care ar trebui sa beneficiez de ea?As putea sa o cer acum in luna ianuarie sau februarie dat fiind faptul ca anul 2011 s-a incheiat , sau as dori sa stiu cum mi-o pot lua si pe aceea?
Codul Muncii nu mai conditioneaza acordarea CO dupa ce ati desfasurata activitate o anumita perioada de timp ... CO se paote lua si la o luna dupa data inceperii activitatii .

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata intr-un an calendaristic ...

Pentru 2011, aveti dreptul la Co pentru perioada 29.11 - 31.12 .. daca nu ati efectuat acest CO, atunci angajatorul este obligat să va acorde concediu, până la sfârşitul anului, potrivit art.146 alin.3 C.mun.