Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechiul Cod al Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechiul Cod al Muncii

Mai are cineva vechiul Cod al Muncii?Ma intereseaza in speta capitolul despre raspunderea penala.Noul Cod spune la cap.V,art.261:"neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda."As dori sa stiu daca vechiul Cod continea aceleasi prevederi sau.....?
Da, si in Codul muncii dinainte de Legea 40/2011 exista aceasta prevedere.
Va multumesc mult pentru raspuns!:)
Vechile prevederi din Codul Muncii:
Art. 277. - Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda.

Art. 278. - Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind reintegrarea in munca a unui salariat constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda.